Krzysztof Wróblewski Debata kryzysowa w Jasionce

Ważnym wydarzeniem Europejskiego Forum Rolniczego, które tradycyjnie odbędzie się w Jasionce koło Rzeszowa - w dniach 19-20 marca - ma być debata kryzysowa. Z programu Forum wynika, że dyskusja rozpocznie się 19 marca o godzinie 15.


Stronę rządową będzie reprezentował dr Czesław Siekierski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego przeciwnikami będzie ekipa złożona z liderów rolniczych organizacji związkowych uczestniczących w protestach. W roli moderatora debaty, no może bardziej sędziego ringowego, wystąpi Artur Balazs - Prezes Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i były Minister Rolnictwa. Nie znamy jeszcze nazwisk osób, które zabiorą głos w imieniu rolników od tygodni protestujących na drogach. Podobno mają trudności w samo wybraniu reprezentacji. Wypada przypomnieć, że w ubiegłym roku do grona najmocniejszych krytyków polityki ówczesnego rządu, należał Michał Kołodziejczak. Dyskusja była ostra, zaś Wicepremier Henryk Kowalczyk został mocno sponiewierany - także za pomocą rzuconych jajek przez rolników z „Oszukanej Wsi”. Główny motyw zeszłorocznego protestu w Jasionce, jest taki sam jak obecnie: niekontrolowany import zboża i innych produktów z Ukrainy. Fala krytyki wylała się również na obecnego w Jasionce Komisarza Rolnego UE: Janusza Wojciechowskiego.
Czy tegoroczna debata zakończy się przynajmniej jakimś zaczynem porozumienia między rządem a protestującymi rolnikami? No cóż, zawsze jest jakaś nadzieja! Gdyby jednak w składzie drużyny protestujących znalazł się 73- letni aktywny rolnik ze wsi Łuskowo, położnej na wyspie Wolin, który nadal sam orze, sieje i zbiera, czyli Artur Balazs to szansę dogadania się oceniłbym na 90 procent. Wszak Balazs, będąc ministrem rolnictwa, porozumiał się w czasie ostrych strajków z Andrzejem Lepperem. Co doprowadziło do rozładowania świńskiego kryzysu.
"Samoobrona„ zeszła z dróg. Rząd premiera Buzka wywiązał się z obietnic danych Samoobronie. Bo Balazs przekonał także do swoich racji wicepremiera Leszka Balcerowicza. Ten fakt niezbicie świadczy o sile jego argumentów!
 
 
 /images/aktualnosci/2024/Komunikat_organizatorzy_forum_14.03.2024.pdf
 
 
 
 
 
 
Wspólny Komunikat Organizatorów Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce 19-20 marca 2024 r.
 
Europejskie Forum Rolnicze, którego geneza sięga 2002 r., jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z rolnictwem. Organizując debaty w ramach Forum zawsze mamy na celu poruszanie najbardziej istotnych tematów dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich. Trwające obecnie w Polsce protesty rolników koncentrują się wokół dwóch kluczowych zagadnień: importu produktów rolnych z Ukrainy oraz regulacji wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu.
Protesty dotyczą najistotniejszych i najbardziej palących kwestii, które mogą zdecydować o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa. Dlatego uznaliśmy, że Europejskie Forum Rolnicze jest okazją do merytorycznej dyskusji i dialogu pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych biorących udział w protestach oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz próbą znalezienia satysfakcjonującego kompromisu w odniesieniu do importu produktów rolno­ spożywczych z Ukrainy.
Zdajemy sobie sprawę, że kompromis musi polegać na precyzyjnym określeniu przez obie strony warunków udostępnienia rynku wspólnotowego dla produktów rolnych pochodzących z Ukrainy. Dotyczyć te powinno zarówno importu towarów jak i ich tranzytu. Bez wątpienia Polska sama nie jest w stanie rozwiązać tego problemu. Uważamy jednak, że debata z udziałem zaproszonych do niej gości będzie krokiem w kierunku wypracowania propozycji rozwiązania tych kwestii zarówno w wymiarze krajowym jak i unijnym.

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa i wysłuchania debaty, która odbędzie się 19.03.2024 w G2A Arena w Jasionce
k. Rzeszowa w pierwszym dniu Europejskiego Forum Rolniczego. Rejestracji można dokonać na stronie www.forum­ jasionka.pl
 
 
 
 

Współpraca