Mlekovita komentuje obecność na liście firm importujących z Ukrainy

Na liście firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy, dostępnej w mediach społecznościowych i na forach internetowych, znalazło się 500 podmiotów, m.in. Mlekovita. Firma opublikowała w mediach społecznościowych komunikat w tej sprawie.

Mlekovita na liście firm importujących zboże z Ukrainy
Jak podkreśla Mlekovita, w związku z publikowaną i szeroko komentowaną listą firm importujących zboże z Ukrainy, "Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita informuje, że doszło do nieporozumienia — SM Mlekovita nigdy nie importowała zboża technicznego". Dodano również, że przedsiębiorstwo jest na etapie wyjaśniania tej kwestii.
- Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że Mlekovita jest największym polskim  eksporterem produktów mleczarskich do Ukrainy. - wartość eksportu dochodzi do kilku milionów euro miesięcznie. Ponadto w strukturach Grupy Mlekovita funkcjonuje specjalne centrum dystrybucyjne do celów eksportu na Ukrainę, zlokalizowane w Łaszczowie w woj. Lubelskim – dodano w komunikacie.

500 podmiotów na liście firm importujących z Ukrainy
W rozmowie z Onet.pl minister rolnictwa, Czesław Siekierski, podkreślił, że lista firm importujących z Ukrainy „nie jest w całości prawdziwa, ale w dużej mierze niestety tak”.
- Nie chcieliśmy tego wcześniej komentować, bo część tych danych to są tajemnice tych przedsiębiorstw, które dokonywały tych zakupów. Chciałbym też zaznaczyć, że to nie są zestawienia pokazujące import zboża do Polski, który dokonał się w ostatnich dniach. Dziś mamy na import zboża z Ukrainy embargo. Dlatego to są zakupy z czasu, gdy taki zakaz nie obowiązywał — dodał szef resortu rolnictwa w wypowiedzi dla Onetu.
Komentarze innych firm ws. importu z Ukrainy
Wiele firm odniosło się już do obecności na tej nieoficjalnej liście. Przedstawiamy poniżej artykuły ze stanowiskami firm.
- Z Ukrainy zakupiliśmy jedynie małą partię pełnowartościowej mąki z pszenicy durum, która w całości — co warto podkreślić — posłużyła do produkcji makaronu, jaki trafił na rynek ukraiński — wynika z oświadczenia spółki Makarony Polskie.
- Zdecydowana większość nasion wykorzystywanych przez Bunge w Polsce pochodzi z krajowych upraw, pozyskiwanych ze wszystkich regionów kraju — informuje firma w specjalnym oświadczeniu dotyczącym importu zbóż z Ukrainy.
- W roku 2023 i 2024 nie sprowadzaliśmy i nie planujemy sprowadzać zboża z Ukrainy — oświadcza spółka Podlaskie Zakłady Zbożowe SA w Białymstoku.
- Kaszka jaglana pochodzi u nas z Ukrainy i w ogóle się tego nie wstydzimy, ponieważ zboże, które trafia do naszych kaszek, jest zawsze przebadane i jest zbożem najwyższej jakości – podkreśliła w relacji w mediach społecznościowych współwłaścicielka firmy Helpa, Aleksandra Budzowska.

 

Współpraca