Narodowe Wyzwania w Rolnictwie

03.11.2021 -

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas dzisiejszego wystąpienia na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie przedstawił założenia Polskiego Ładu dla polskiej wsi.

– Polski Ład dla polskiej wsi to bardzo ważne przedsięwzięcie, komplementarne z przedsięwzięciami w innych sektorach – podkreślił wicepremier.

Pomoc dla gospodarstw rodzinnych

Gospodarstwa rolne, małe i średnie, otrzymają duże wsparcie.

– Doprowadzimy dopłaty bezpośrednie do poziomu średniej unijnej, a dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha będzie to nawet więcej – poinformował szef resortu rolnictwa.

Wsparcie dla emerytowanych rolników

– Jest to zadośćuczynienie sprawiedliwości dziejowej. Rolnik nie będzie musiał już pozbywać się swojego gospodarstwa przechodząc na emeryturę i dalej będzie mógł w nim pracować – podkreślił wicepremier. Zwrócił jednocześnie uwagę, że inni emeryci, z innych sektorów gospodarki mogą dalej pracować po przejściu na emeryturę.

System ubezpieczeń dla rolników

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował również o trwających pracach nad nowym systemem ubezpieczeniowym.

– To musi być system dostępny dla rolników, powszechny, a jednocześnie bezpieczny dla firm ubezpieczeniowych – stwierdził wicepremier i dodał, że najkorzystniejszy dla rolników jest system ubezpieczeń wzajemnych.

Ryczałt na budowę zbiorników retencyjnych

Szef resortu rolnictwa powiedział, że aby wspomóc gospodarstwa rolnicze w zapobieganiu przyczynom i skutkom suszy, każdy rolnik będzie mógł otrzymać ryczałtowe wsparcie w kwocie do 15 tysięcy zł na budowę zbiornika retencyjnego.

Wsparcie sprzedaży bezpośredniej i przetwórstwa produktów rolnych

Ułatwić rolnikom sprzedaż bezpośrednią ich produktów, a przy tym przyczynić się do skrócenia łańcucha dostaw od pola do stołu ma m.in. udostępnienie im bezpłatnych miejsc do handlu w miastach i na targowiskach.

– Przeznaczamy 4,5 mld złotych na wsparcie przetwórstwa, zwłaszcza lokalnego, na poziomie gospodarstwa, grupy producenckiej czy spółdzielni – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Fundusze na walkę z ASF

Polski Ład zakłada również wsparcie finansowe dla rolników, których gospodarstwa poniosły straty w wyniku ASF, na różnych etapach – od momentu zaprzestania produkcji, poprzez proces odbudowy stada, po przeciwdziałanie kolejnym zakażeniom.

Skorzystanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił ponadto uwagę, że są to fundusze, które również będą przeznaczone na rozwój polskiej wsi – a konkretnie jej infrastruktury. Środki te będą pochodziły z innych polityk wspólnotowych, m.in. z polityki spójności. Dzięki temu środki z mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej będą kierowane bezpośrednio na wsparcie rolników.

Europejski Zielony Ład

Polski Ład wpisuje się w ideę europejskiego Zielonego Ładu, stanowiącego kompromis pomiędzy zachowaniem bezpieczeństwa żywnościowego, a troską o środowisko i dobrostan zwierząt. Uczestniczący online w konferencji komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę na znaczenie wsparcia dla małych i średnich gospodarstw. Podkreślił, że na takich właśnie gospodarstwach opiera się polskie rolnictwo. Uznał jednocześnie, że rozwiązania proponowane w nowej Wspólnej Polityce Rolnej mogą być korzystne dla polskich rolników i są dla nich szansą.

(03.11.2021 za MRiRW)


Współpraca