Niemiecki gigant mleczarski szykuje przejęcie w Polsce. Wniosek już w UOKiK
DMK Deutsches Milchkontor GmbH zgłosiła do UOKiK zamiar przejęcia kontroli nad Mlekoma Dairy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
DMK. Niemiecki gigant mleczarski szykuje przejęcie w Polsce
28 maja 2024 roku do UOKiK wpłynął wniosek od DMK Deutsches Milchkontor GmbH z siedzibą w niemieckim Zeven w sprawie przejęcia kontroli nad Mlekoma Dairy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
W rezultacie koncentracji, DMK stanie się jedynym wspólnikiem Mlekoma Dairy tj. zgodnie z art. 13 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r o ochronie konkurencji i konsumentów.
Zgłaszającym jest DMK Deutsches Milchkontor GmbH, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością utworzona zgodnie z prawem niemieckim, z siedzibą w Zeven pod adresem Industriestr. 27, 27404, Zeven, Niemcy, zarejestrowana w niemieckim rejestrze przedsiębiorców pod numerem 203044.
Zgłaszający wchodzi w skład grupy kapitałowej (zwanej dalej: Grupą). W skład Grupy wchodzą przedsiębiorcy zajmujący się produkcją i oraz dalszym przetwarzaniem przetworów mlecznych, oraz dystrybucją produktów mleczarskich.
DMK – Największa niemiecka spółdzielnia mleczarska wchodzi do Polski
DMK Deutsches Milchkontor GmbH to największa spółdzielnia mleczarska w Niemczech. DMK współpracuje z 4700 dostawcami, przerabiając rocznie około 5,5 miliarda kilogramów mleka. DMK jest jednym z najważniejszych dostawców produktów mleczarskich dla niemieckiego handlu detalicznego. DMK zatrudnia ok. 6600 pracowników. Przychody DMK za 2022 rok wyniosły 5,47 mld euro.
Portfolio produktów firmy obejmuje sery, świeże produkty mleczne, żywność dla dzieci, lody, a także m.in. sery do pizzy oraz nadzienia do tabliczek czekolady. Do DMK należą takie marki, jak: MILRAM, Oldenburger, Humana, Alete, Uniekaas.
Mlekoma – czym zajmuje się polska firma, którą chce przejąć DMK?
Mlekoma powstała w 1994 roku. Polska firma specjalizuje się w wytwarzaniu mleka w proszku, demineralizowanej serwatki w proszku, śmietanki w proszku oraz funkcjonalnych proszków mlecznych, które wykorzystywane są w sektorze spożywczym, szczególnie przy produkcji jogurtu, sera, lodów, a także w cukiernictwie i piekarnictwie.