Opłacalność produkcji mleka spadła w ciągu roku o prawie 40 procent!
05.03.2021 -
W lutym 2021 roku warunkowa opłacalność produkcji mleka według wskaźnika UMI była o 39,3% niższa niż w lutym 2020 roku. Poinformował o tym Andriy Yarmak, ekonomista z Departamentu Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), na swojej stronie na Facebooku.
Opłacalność produkcji mleka w lutym 2021 roku była najniższa od 54 miesięcy
Należy zauważyć, że UMI to stosunek ceny mleka surowego pierwszego gatunku do kosztu dawki pokarmowej treściwej w gospodarstwach towarowych. Dynamika UMI bardzo wyraźnie pokazuje jak zmienia się opłacalność produkcji mleka niezależnie od inflacji i dewaluacji, ponieważ te dwa ważne czynniki są brane pod uwagę w równaniu ze względu na zmiany cen pasz i mleka. Jednocześnie, w zależności od zmian poziomów wydajności, w niektórych gospodarstwach UMI może rosnąć szybciej lub wolniej.
Jeśli w styczniu 2021 roku wydawało się komuś, że UMI nie ma dokąd pójść, to luty 2021 okazał się odwrotny – potwierdzając regułę, że UMI zawsze spada w lutym. Spadek nie był tak krytyczny, tylko 1,1 procenta, ale był to drugi najniższy poziom warunkowej wydajności mlecznej w historii naszych obserwacji tego kluczowego dla przemysłu mleczarskiego wskaźnika – powiedział Yarmak.
Tym samym w lutym odnotowano, że opłacalność produkcji mleka była na najniższym poziomie od 54 miesięcy z rzędu. Powód jest znowu ten sam – pasza. Ceny mleka pozostały niezmienione, ale główne składniki pasz nadal rosły. Ponownie liderem okazała się kukurydza, której cena wzrosła o prawie 4 procent.
Opłacalność produkcji mleka na Ukrainie podążyła za globalnymi trendami
Warunkowa opłacalność produkcji mleka na Ukrainie według wskaźnika UMI w gospodarstwach profesjonalnych w lutym 2021 roku była:
- 39,3% mniejsza niż przed rokiem w tym samym miesiącu;
- 32,7% niższa od średniej z ostatnich 9 lat w lutym;
- 30,2% mniejsza niż średnia z ostatnich 5 lat w lutym.
Warunkowa opłacalność produkcji mleka za pierwsze dwa miesiące 2021 roku był szokująco o 42 procent niższa niż rok temu w tym samym okresie i o 32% niższa od średniej z ostatnich 5 lat w tym okresie – dodaje ekspert.
Według Yarmaka sezon „dużego mleka” zaczyna się na Ukrainie z reguły w marcu, co zaczyna wywierać presję na ceny. Jednocześnie światowy rynek nadal się rozwija. W lutym ceny tłuszczów mlecznych wzrosły, ale ceny białka mleka nieznacznie spadły. Nawiasem mówiąc, dla Ukrainy ceny białka są teraz ważniejsze niż tłuszcze. Jednak ceny zbóż paszowych i nasion oleistych są również ważne dla UMI. Dlatego trudno przewidzieć UMI na marzec. Prawdopodobnie głównym czynnikiem będzie karma.
(05.03.2021 za swiatrolnika.info)