OSM Rokitnianka w grupie Polmlek

Zakład Mleczarski w Szczekocinach od dziś jest formalnie własnością Grupy Polmlek. Rolnicy OSM Rokitnianka otrzymają zasłużone i wypracowane przez lata wypłaty za udziały w wysokości przekraczającej nominalną wartość, bo aż 150% ich wartości. 30 października, podpisując umowę kupna zakładu, Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki, właściciele Grupy Polmlek sfinalizowali transakcje.


Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski oraz Zbigniew Kucharczyk i Krystyna Pisarska – w imieniu zarządu OSM Rokitnianka, podpisali umowę sprzedaży Polmlekowi, zakładu w Szczekocinach. Sprzedaż zakładu finalizuje umowę między spółdzielnią a Polmlekiem z 30 lipca 2024 roku, gdy na dzierżawę a w konsekwencji na sprzedaż zakładu zgodę wyrazili Delegaci na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Rokitnianka w Szczekocinach. Podpisana właśnie umowa kupna zorganizowanej części majątku została poprzedzona zgodą UOKiKu na włączenie zakładu w strukturę Grupy Polmlek

Polmlek od sierpnia prowadzi produkcję w zakładzie w Szczekocinach. Właściciele Polmleku potwierdzają ponad to, że wraz z podpisaniem umowy, na konto spółdzielni zostały przelane środki na wypłaty za udziały rolników w OSM Rokitnianka. Ponad 500 rolników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Rokitnianka z województwa śląskiego i świętokrzyskiego otrzyma na konta aż 150 procent wartości swoich udziałów w spółdzielni mleczarskiej ze Szczekocin.

– To środki za wkład w budowanie spółdzielni i zakładu. Jednocześnie zachęta do dalszej współpracy z nowym właścicielem zakładu i do podnoszenia poziomu produkcji mleka. Bonus to aż 50% w stosunku do wartości udziałów – dodaje Zbigniew Kucharczyk.

Zakład w Szczekocinach to piętnasta, polska fabryka Polmleku, który swoją działalność prowadzi także w Maroku. Grupa jest też właścicielem firmy sokowej Fortuna. Grupa zatrudnia w Polsce ok. 5000 pracowników i 1500 w Maroko. Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski właściciele Grupy Polmlek podkreślają wagę podpisanej 30 października 2024 roku umowy z OSM Rokitnianka. – Daje nam to perspektywę współpracy z rolnikami województwa śląskiego i części województwa świętokrzyskiego – świetnie zorganizowane i utrzymane gospodarstwa rolne oraz dobrej jakości surowiec to dla nas szansa na dalszy rozwój potencjału produkcyjnego Grupy. Przejmując zakład zadeklarowaliśmy dalszą współpracę z każdym spośród ponad 500 rolników dostarczających mleko do OSM Rokitnianka. Chcemy nie tylko utrzymać dotychczasowy poziom skupu, ale zwiększyć ilość mleka odbieranego od tutejszych rolników – potwierdza ustalenia z lipca prezes Jerzy Borucki. Mleko będziemy skupować od największych i najmniejszych rolników. Ofertę współpracy z Polmlekiem otrzymają wszyscy rolnicy wskazani przez zarząd OSM – bez obaw, że kogoś pominiemy – dodaje Andrzej Grabowski.

Deklaracja właścicieli Grupy Polmlek o chęci rozwoju i współpracy z naszymi dotychczasowymi rolnikami to dla nas istotna przesłanka, gdy podejmowaliśmy decyzję o dołączeniu i sprzedaży zakładu Grupie Polmlek – dodają prezes i członkini zarządu OSM Zbigniew Kucharczyk i Krystyna Pisarska. O terminie rozpoczęcia wypłat udziałów rolnikom w wysokości aż 150% wartości poinformujemy w osobnym komunikacie – dodaje zarząd spółdzielni. Spółdzielnia jest zobowiązana prawem spółdzielczym przygotować i przeprowadzić proces wypłat.
 

Współpraca