Polacy nie chcą pracować jako kasjerzy. Nie chodzi o pieniądze

03.12.2021 -

Polacy nie chcą pracować jako kasjer i sprzedawca - wynika z obecnych prognoz Barometru Zawodów na 2022 rok. Głównym powodem nie są jednak niskie pensje oferowane przez sieci.

Polacy nie chcą pracować jako kasjer i sprzedawca

Jak wynika z obecnych prognoz Barometru Zawodów na 2022 r., najczęstszymi przyczynami deficytów kadrowych w zawodzie kasjer i sprzedawca są: praca na zmiany i w weekendy, problemy z dojazdem do miejsca zatrudnienia, niesatysfakcjonujące wynagrodzenie oraz niewystarczające kwalifikacje.

Według danych Barometru Zawodów na 2022 r. niskie płace będą powodem deficytów kasjerów i sprzedawców w blisko 1/3 powiatów zlokalizowanych na terenie całej Polski.

Na niskie zainteresowanie kandydatów etatem w handlu wpływają także zmianowość, konieczność pracy w weekendy, nadgodziny oraz problemy z dojazdem do i z pracy.

Zmianowość zniechęca do pracy w handlu

Zmianowość - najczęstszy powód braków kandydatów do objęcia stanowisk handlowych - jest wymieniana przez twórców barometru niemal dwa razy częściej niż niskie płace.

W niemal 20% powiatów, w których w 2022 r. prognozowane są deficyty na stanowiskach kasjerów i sprzedawców, powodem braków kadrowych jest brak uprawnień lub odpowiednich kwalifikacji, tj. obsługa kasy fiskalnej i terminali płatniczych czy książeczka sanepidowska.

(03.12.2021 za portalspozywczy.pl)


Współpraca