Polacy obawiają się inflacji bardziej niż wojny czy epidemii

11.12.2021 -

42,5% badanych obawia się wzrostu cen, 15% - rozwoju epidemii koronawirusa, prawie 11%- wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, a 10% - pogłębienia się konfliktu Polski z UE - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Inflacja: Czego boją się Polacy?

W badaniu SW Research respondentom zadano pytanie: "Czego obawia się Pani/Pan najbardziej w 2022 roku?". Ankietowani mieli do wyboru następujące odpowiedzi: "Pogłębienia się konfliktu Polski z UE", "Pogłębienia się kryzysu na granicy Polski z Białorusią", "Rozwoju epidemii koronawirusa", "Wojny Rosji z Ukrainą", "Wzrostu cen", "Najbardziej obawiam się czegoś innego", "Niczego się nie obawiam", "Nie mam zdania". Każdy ankietowany mógł wybrać tylko jedną odpowiedź.

Z sondażu wynika, że zdecydowanie najwięcej respondentów - 42,5% - obawia się wzrostu cen. 15,1% wskazało na rozwój epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, 10,9% - na wybuch wojny Rosji z Ukrainą, w związku z napięciem wokół Ukrainy spowodowanym koncentracją rosyjskich wojsk w pobliżu granic tego państwa.

10% respondentów wyraziło obawę o pogłębienie się konfliktu Polski z UE, a 9,9% - o pogłębienie kryzysu na granicy Polski z Białorusią.

4,1% respondentów zaznaczyło odpowiedź "czegoś innego", a 2,5% ankietowanych stwierdziło, że nie obawia się niczego. 5% nie miało zdania w tej kwestii.

Inflacja: Wzrost cen

"Wzrost cen jest główną obawą dotyczącą nadchodzącego roku w opinii blisko co drugiej osoby między 25 a 34 rokiem życia (49%) i ponad połowy respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe (54%). Odpowiedź tę wskazała częściej niż co druga osoba z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (52%). Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni obawiają się rozwoju epidemii koronawirusa (20% vs. 10%)" - w ten sposób wyniki sondażu skomentował dla rp.pl. Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 grudnia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

(11.12.2021 za portalspozywczy.pl)


Współpraca