Polski ser wśród najlepszych na świecie. To nie oscypek, ani bryndza. Będziecie zaskoczeni

23.01.2024 - Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez przewodnik kulinarny Taste Atlas polskie sery są doceniane na świecie. Ranking powstał na bazie ponad 24 tys. ocen zarejestrowanych użytkowników portalu. Nie zabrakło w nim słynnego oscypka.

Bryndza Podhalańska na 18. miejscu w rankingu 100 najlepszych serów na świecie

Wśród rankingu 100 najlepszych serów na świecie polski ser zajął 18 miejsce. Chodzi tu o Bryndzę Podhalańską, wyjątkowy miękki ser z mleka owczego. Bryndza Podhalańska może być też wykonywana z mieszanki mleka owczego i krowiego. Jednak jak podkreślono na stronie Taste Atlas, maksymalna ilość mleka krowiego użytego w tym procesie nie może przekroczyć 40%.

- Ponieważ produkt Bryndza Podhalańska jest produktem sezonowym, jest on wykonany tylko od maja do września. Wyjątkowa flora jednego z najczystszych regionów w Europie ma ogromny wpływ na jakość tego świeżego i kremowego produktu, często w połączeniu z suchymi białymi winami – czytamy na stronie przewodnika kulinarnego.

Bundz na 25. miejscu w rankingu 100 najlepszych serów na świecie

Kolejnym serem, który znalazł się w zestawieniu Taste Atlas jest Bundz. Wytwarza się go, podobnie jak Bryndzę Podhalańską, z mleka owczego. Smakiem i konsystencją przypomina twarożek. Charakteryzuje się łagodnym i świeżym smakiem. Jak czytamy na stronie przewodnika, „pozostała serwatka powstała przy produkcji bundzu służy do przygotowania tradycyjnego polskiego kwaśnego napoju zwanego żętycą”.

Gołka na 36. miejscu w rankingu 100 najlepszych serów na świecie

W zestawieniu Taste Atlas znalazł się również ser Gołka, czyli ser wędzony, wytwarzany wyłącznie z mleka krowiego. Ma delikatny smak, wędzony aromat i miękką konsystencję. Jak czytamy w opisie sera, gołkę najlepiej podawać z przetworami owocowymi i pieczywem.

- Charakteryzuje się jasnożółtą barwą, a przed wędzeniem umieszcza się go w rzeźbionych drewnianych foremkach, które tworzą jego typowy cylindryczny kształt i tworzą dekoracyjny wzór na korze – czytamy na stronie Taste Atlas.

Redykołka na 50. miejscu w rankingu 100 najlepszych serów na świecie

Redykołka, czyli mały, półtwardy ser, powstaje na Podhalu z półtłustego mleka owczego. Ma lekko słony, dymny i pikantny smak. Charakterystyczną cechą tego sera jest kształt. Jak czytamy na stronie przewodnika, wytwarzany jest w nietypowych kształtach małych zwierzątek, ptaków, serc czy wrzecion. Najmniejszy kształt tego rodzaju sera to wrzeciono, które waży od 30 do 60 gramów. Natomiast maksymalna waga redykołki to 300 gramów.

- Nazwa wywodzi się od polskiego słowa redyk, oznaczającego ceremonię wyprowadzania owiec na górskie pastwiska, trzymania ich na pastwisku i sprowadzenia z gór. Powstaje z resztek po produkcji słynnego polskiego oscypka i często jest z nim mylony. W przeszłości Redykolkę często wykorzystywano jako podarunek pasterzy dla dzieci lub gości i zawsze wręczano ją w parzystych ilościach. Ser jest gładki i biały w środku, a na zewnątrz ma słomkowy kolor w wyniku wędzenia – czytamy na stronie Taste Atlas.

Oscypek na 100. miejscu w rankingu 100 najlepszych serów na świecie

Słynny oscypek znalazł się na ostatnim miejscu zestawienia przygotowanego na podstawie ocen zarejestrowanych użytkowników portalu Taste Atlas. Produkuje się go wyłącznie z solonego i niepasteryzowanego mleka owczego. Niekiedy dodaje się do niego również niewielką ilość mleka krowiego.

- Oscypek produkowany jest od maja do września i uważany jest za tradycyjny produkt najbardziej wysuniętego na południe regionu Polski – Podhala. Dzięki wyraźnemu wędzeniu i wyjątkowemu słono-lekko kwaśnemu smakowi z subtelnymi nutami kasztanów, ten lekko pikantny ser najlepiej smakuje z grilla w towarzystwie marmolady żurawinowej – czytamy na stronie przewodnika kulinarnego.

(23.01.2024 za portalspozywczy.pl/horecatrends.pl)


Współpraca