Polskie mleczarnie mają ograniczone możliwości inwestycyjne

Zagregowane wskaźniki pokazują, iż krajowa branża mleczarska zasadniczo nie ma problemu z odtwarzaniem zużytego majątku. Problem leży gdzie indziej – uważa Grzegorz Rykaczewski, ekspert Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A.

Mniejsze firmy mleczarskie mają problemy z odtwarzanie majątku
Ekspert zauważa, że z jednej strony dość niska marżowość na tle przemysłu spożywczego ma negatywny wpływ na zyski, co z kolei ogranicza możliwości inwestycyjne krajowych przedsiębiorstw.

Jednak z drugiej strony nie jest to aż taka bariera, aby na poziomie całego przetwórstwa mleka był widoczny jakiś problem. W ciągu ostatniej dekady nie było ani jednego roku, w którym łączne nakłady inwestycyjne w grupie firm zatrudniających więcej niż 9 pracowników byłyby równe amortyzacji bądź od niej niższe.

Warto jednak podkreślić, że sytuacja poszczególnych przedsiębiorstw jest mocno zróżnicowana. O ile w średnich i dużych przedsiębiorcach sytuacja – co do zasady – nie budzi obaw, to już w przypadku najmniejszych firm widać, że odtwarzanie majątku bywa sporym wyzwaniem – mówi Grzegorz Rykaczewski

Dodaje, iż w grupie firm zatrudniających od 9 do 49 osób aż w pięciu z ostatnich dziesięciu lat inwestycje były niższe niż amortyzacja. W tej populacji widoczne są ograniczone możliwości inwestycyjne, co w dłuższym okresie osłabia pozycję konkurencyjną na rynku.
 

Współpraca