Poprawki w ustawie ws. nieuczciwych praktyk w obrocie produktami rolnym

20.10.2021 -

Senackie komisje: rolnictwa oraz gospodarki opowiedziały się w środę za ustawą ws. nieuczciwych praktyk w obrocie produktami rolnymi. Jej celem jest zwiększona ochrona producentów rolnych.

Poprawki powinny zwiększyć bezpieczeństwo producentów

Jak mówił na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, uchwalona przez Sejm na początku października ustawa, wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy unijnej dyrektywy z 2019 r. w tej sprawie.

Wiceminister zaznaczył, że w Polsce od 2017 r. obowiązują przepisy o przeciwdziałaniu dotycząca wykorzystywania nieuczciwych praktyk w obrocie produktami rolnymi. Podkreślił, że Polska wprowadziła je jako jeden z pierwszych krajów, zanim zostały przyjęte regulacje na szczeblu unijnym. Jednak w związku z tym, że unijne przepisy wychodzą poza zakres polskiej ustawy zdecydowano o opracowaniu nowej ustawy, ale o takim samym tytule.

W stosunku do obowiązującej ustawy, została rozszerzona definicja produktów rolnych i spożywczych, będą mogły być badane relacje dotyczące skupu m.in. pasz, żywych zwierząt, nasion, owoców i oleistych. Zmianie uległa definicja nabywcy, którym może być też organ publiczne.

Biuro Legislacyjne zgłosiło do ustawy kilkanaście poprawek o charakterze legislacyjno-redakcyjnym. Część z nich została zaopiniowana pozytywnie przez stronę rządową i przejęta przez senator Marię Koc (PiS). Jedną poprawkę o charakterze merytorycznym zgłosił senator Jacek Bury (KO), jednak – jak wyjaśnił – wiceminister Bartosik wychodzi ona poza zakres unijnej dyrektywy i w rezultacie komisje je nie poparły.

Zniwelować nieuczciwą konkurencje

Nowe przepisy określają zasady i tryb przeciwdziałania nieuczciwym praktykom wykorzystującym przewagę kontraktową oraz zasady i sposób podejmowania ochrony interesów dostawców i nabywców. W stosunku do obowiązującej ustawy ustawa wprowadza większe kompetencje dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przewagą kontraktową w rozumieniu ustawy jest występowanie znacznej dysproporcji w potencjale ekonomicznym nabywcy względem dostawcy albo dostawcy względem nabywcy. Chodzi m.in. o wykorzystywanie przewagi ze strony sieci handlowych wobec zwykle rozdrobnionych dostawców produktów rolnych czy przetwórców żywności.

Ustawa definiuje 16 nieuczciwych praktyk, przy czym 10 jest bezwzględnie zakazanych, a sześć – dozwolonych pod warunkiem, że zostały one w sposób jasny uzgodnione w umowie między dostawcą a nabywcą

Senackie komisje rolnictwa i rozwoju wsi oraz gospodarki narodowej i innowacyjności poparły ustawę wraz z poprawkami. Teraz trafi ona pod obrady plenarne Senatu.

(20.10.2021 za swiatrolnika.info)


Współpraca