Prezes MSM Mońki: w I półroczu wydaliśmy na inwestycje 25 mln zł

13.10.2021 -

W pierwszym półroczu br. MSM Mońki przerobiły 90 mln litrów mleka. W tym czasie wydatki na inwestycje wyniosły około 25 mln złotych - mówi Stanisław Jamiołkowski, prezes Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Jaka jest obecna sytuacja spółdzielni oraz jakie są wyniki za pierwsze półrocze 2021, ile mleka firma przerabia?

Sytuacja związana z pandemią wirusa Covid-19 była dla wielu branż ogromnym wyzwaniem. Zmiana stylu życia konsumentów – duża część osób pracowała i żyła w domach. To pośrednio zawsze wpływa na wyniki przedsiębiorstwa. W przypadku MSM Mońki prowadziliśmy liczne aktywności wspierające sprzedaż oraz zadbaliśmy o najwyższe standardy produkcji. Jeżeli chodzi o wyniki, mogę zdradzić, że ten okres był dla nas dobry, a nawet bardzo dobry. Jeżeli chodzi o poziom przerobionego mleka, to w pierwszym półroczu 2021 roku, osiągnęliśmy poziom 90 mln litrów.

Jakie inwestycje prowadzi teraz MSM Mońki?

Prowadzenie nowoczesnego przedsiębiorstwa mleczarskiego wymaga ciągłych inwestycji oraz innowacji. Tylko do połowy 2021 roku były to działania na poziomie około 25 mln złotych, ale przed nami kolejne. Najwyższym priorytetem naszych działań jest zawsze kontrola jakości oraz cały proces produkcji. W te sektory głównie kierujemy nasze środki finansowe.

Rynek mleka i sera

Jak ocenia Pan sytuację na rynku mleka surowego i ceny mleka przerzutowego?

Podobnie jak w przypadku innych gałęzi gospodarki, tak też w naszej branży, odnotowujemy wzrosty cen. Wg Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w sierpniu 2021 r. wyniosła 150,52 zł/1 hl i była wyższa aż o 13% niż w sierpniu 2020 r. Porównując to do miesiąca poprzedzającego – lipca 2021, cena skupu mleka była o 0,7% wyższa.

Podobną sytuację możemy zaobserwować w kontekście mleka przerzutowego, gdzie na ceny mają bezpośredni wpływ wyższe ceny innych usług. Hodowcy bydła, borykają się z niską opłacalnością produkcji. Bowiem rosnące ceny pasz, nawozów, a także prądu, bezpośrednio wpływają na rentowność. Statystyki mówią, że średnia cena mleka w lipcu 2021 w 6 województwach przekroczyła poziom 1,5 zł za litr. Natomiast mleko przerzutowe pełne wg. foodcom.pl z kosztowało 400 euro za tonę. Oznacza to, że ogólny indeks cenowy wzrósł o 0,3%.

(13.10.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca