Prezes OSM Kosów Lacki: Mleczarstwo może zostać pominięte w unijnym wsparciu

23.02.2021 -

Chciałbym poinformować, że w najbliższym czasie będą tworzone programy wsparcia inwestycyjnego w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021-2027. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jest to podstawowy dokument, w którym zaproponowano cele programów oraz wskazano potencjalnych beneficjentów nowych funduszy unijnych - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Andrzej MInarczuk, Prezes OSM Kosów Lacki.

Zwraca uwagę, że w proponowanym przez Ministerstwo planie zasadniczymi beneficjentami programów będą: rolnik indywidualny, grupy producentów rolnych oraz organizacje producentów. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność przetwórstwa produktów rolnych zostały wymienione tylko na stronach 112-114 dokumentu liczącego łącznie 151 stron. W szczególności w całym dokumencie decydującym o przyszłych dotacjach branża przetwórstwa mleka jako beneficjentów nowych funduszy wprost wymieniono tylko organizacje producentów. Na stronie 112 dokumentu pojawia się jedyny przykład programu wsparcia branży przetwórstwa (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), jednak w naszej ocenie nie otrzymał on wystarczającej uwagi oraz szczegółowości. Branże wspierane zostały „uwzględnione” w Załączniku nr 1 do Traktatu UE, gdzie wymieniono produkty rolne, których przetwórstwo będzie uprawniać do uzyskania wsparcia.

- Wobec powyższego, z uwagi na pominięcie w dokumencie przetwórców mleka zachęcam kolegów do wzięcia udziału w tym procesie tak, aby podkreślić rolę przetwórstwa w przyszłym programie podziału funduszy. Jeżeli przetwórstwo będzie przedstawione niewystarczająco w dokumencie, na podstawie którego pisane są późniejsze rozporządzenia to istnieje ryzyko, że naborów wniosków będzie mało, a budżety będą niskie. Ile dla OSM w Kosowie Lackim znaczy wsparcie unijne podkreślałem to na łamach Portalu Spożywczego wielokrotnie - zauważa Andrzej Minarczuk.

- Autorzy programu muszą mieć świadomość tego, że branża mleczarska pracuje na 1-2% marży i wszelkie większe inwestycję nigdy by nie powstały gdyby nie wsparcie unijne. Ufam, że w dyskusje w tym temacie aktywnie włączą się organizacje mleczarskie - podkreśla.

(23.02.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca