Przełomowa decyzja sądu. Sklepy mogą działać w niedziele, ale są warunki

14.03.2023 -

Sklepy otwarte w niedziele niehandlowe spędzają sen z powiek właścicielom. Każdy chciałby móc otworzyć tego dnia sklep, ale nie każdy może. Które ze sposobów na ominięcie zakazu handlu okazały się najskuteczniejsze?

Sklep to nie punkt pocztowy

Najprostszym sposobem na otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe było udostępnienie usługi nadawania i odbierania paczek. Jako punkt pocztowy działały więc liczne małe sklepy, ale maszyny paczkowe zaczęły się też pojawiać w większych sieciach handlowych.

Rozwiązanie dobre dla sklepów – także dzięki dodatkowej usłudze i dodatkowym klientom – okazało się jednak niewygodne dla polityków, którzy handlu w niedziele chcieli zabronić.

W 2022 roku, od lutego, zaczęły obowiązywać nowe przepisy, według których przychody z działalności innej niż handel muszą wynosić minimum 40 proc. całości przychodów. Oczywiście trudno wyobrazić sobie, żeby sklepy osiągały taki przychód z nadawania przesyłek.

Sklepy stały się dworcami, czytelniami i wypożyczalniami

Drobna zmiana w przepisach i ich zaostrzenie nie zniechęciły jednak przedsiębiorczych Polaków i spowodowały wysyp sklepów udających kluby czytelnicze, dworce, wypożyczalnie sprzętu sportowego. Biedronka szykowała się nawet do otwarcia jako punkt medyczny, a potem jako biblioteka, jednak ze sklepów poznikały nowe godziny otwarcia w niedziele, kiedy tylko PIP zapowiedziała kontrole w sklepach portugalskiego dyskontera.

Metoda „na ochroniarza"

Okazuje się jednak, że przepisom nie udało się zwalczyć Żabki i innych małych sklepów, które w niedziele są otwarte. Do ich listy dołączył właśnie Duży Ben – market alkoholowy – który wykorzystał patent „na ochroniarza”.

Przed wejściem do sklepu ochroniarz sprawdza, czy klient jest pełnoletni i nie jest pijany i na tym jego rola się kończy. Klient korzystając z kas samoobsługowych zaopatruje się sam, bez sprzedawcy, więc zakaz handlu w niedziele w ogóle nie dotyczy takich rozwiązań.

„Na wypożyczalnię sportową"

Jak się okazuje, metoda „na wypożyczalnię sportową” także może być pomocna. Sąd uznał, że nie łamie ona zakazu handlu w niedziele a przychody z prowadzenia wypożyczalni nie muszą stanowić 40 proc. wszystkich przychodów.

W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele nie mówi się wprost o tym, że wyjątki dotyczą także wypożyczalni sprzętu sportowego lub wypożyczalni książek. Jednak według opinii prawnej przygotowanej przez naszą kancelarię w październiku 2021 r., jednym z takich wyjątków jest także wyjątek dotyczący działalności wypożyczalni sprzętu sportowego. Orzeczeniem z 24 lutego 2023 r., Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, II Wydział Karny nie tylko nie zakwestionował naszej opinii prawnej ale i potwierdził, że interpretacja taka jest prawidłowa – przytacza wynik postępowania adwokat Dawid Suszyński, który sprawom związanym z zakazem handlu w niedziele zajmuje się od dłuższego czasu.

(14.03.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca