Przemysł spożywczy musi nadążyć za zmianami rynkowymi

16.03.2023 -

Rynek żywności w ostatnim czasie uległ wielu zmianom. Były one spowodowane przez nowe decyzje konsumentów, którzy znacznie częściej wybierali produkty typu light pochodzenia roślinnego czy zawierające alternatywne proteiny - mówi Damian Kozioł, Dyrektor Pionu Przemysłu Spożywczego dla regionu Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich Alfa Laval.

Zmiany dotyczą wszystkich uczestników rynku

Niezależnie czy mówimy o branży mięsnej, mleczarskiej czy o oczyszczaniu ścieków – taki jest aktualny trend na rynku. Zakłady produkcyjne podążając za tymi zmianami poszukują nowych rozwiązań, tak aby móc zabezpieczyć potrzeby konsumentów - mówi Damian Kozioł

Podkreśla, iż zrównoważona żywność, została wytworzona w zrównoważony sposób – w trosce o środowisko. Mam tu na myśli mniejsze zużycie wody, energii. W ubiegłym roku udało się nam zaoszczędzić u jednego klienta ponad 50 milionów litrów wody rocznie wymieniając tylko jedną dysze w każdym zbiorniku procesowym - dodaje.

Zauważa, że wiele zakładów już teraz dąży do zerowej emisyjności, tak aby produkując żywność i dostarczając ją na rynek, robić to z troską o świat, który nas otacza.

Wszystkich zaskakuje tempo zmian na rynku

Termin newfood to roślinne zamienniki tradycyjnej żywności. Widzimy rosnący trend w tym zakresie - mówi Damian Kozioł.

Podkreśla, że współczesny konsument chce mieć wybór. Decydując się na alternatywne proteiny, wraca również do swoich wcześniejszych wyborów. To sprawia, że zakłady muszą być przygotowane, iż gama produktów, które dostarczają na rynek była znacząco większa.

Dodaje, iż tym co zaskakuje rynek, jest tempo zmian.

(16.03.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca