Rozbudowa fabryki Nutricia w Opolu nabiera tempa

W zakładach produkcyjnych Nutricia w Opolu trwają intensywne prace, których efektem będzie rozpoczęcie w 2025 r. produkcji preparatów do żywienia dojelitowego. Realizacja projektu rozpoczęła się już 3 miesiące po ogłoszeniu we wrześniu 2023 r., wartej 230 mln zł, inwestycji. 1 lipca osiągnięty został ważny kamień milowy całego przedsięwzięcia – budynek przygotowano na rozpoczęcie instalacji procesu produkcyjnego i rozpoczęto instalację linii technologicznej. Specjalizacja medyczna wymaga od fabryki najwyższej rangi innowacyjności i jakości. Produkcja diet do żywienia dojelitowego w wygodnych, samozasysających butelkach umocni pozycję opolskiej fabryki w globalnych strukturach firmy oraz zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

– Przygotowania do inwestycji rozpoczęły się na początku 2023 r., a finalną zgodę otrzymaliśmy już niecałe pół roku później. To ogromna zasługa zespołu projektowego, który dzięki sumiennej pracy i bardzo dobrym relacjom z władzami lokalnymi był w stanie uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia w tak krótkim czasie, to ogromny sukces – mówi Sylwia Gałęzyka, Dyrektor projektu w Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o.

Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2023 r., tuż po oficjalnej uroczystości rozpoczęcia inwestycji, w której udział wziął globalny CEO DANONE Antoine de Saint-Affrique oraz przedstawiciele władz i administracji samorządowej. W grudniu zakończono stawianie fundamentów, filarów i konstrukcji, a w okresie styczeń-marzec 2024 r. trwały wielotorowe prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Przez kolejne miesiące postęp prac był widoczny z dnia na dzień – powstały ważne elementy konstrukcji, jak dach, ściany i podłogi. 1 lipca osiągnięty został ważny kamień milowy całego przedsięwzięcia – budynek przygotowano na instalację procesu produkcyjnego i rozpoczęto instalację linii technologicznej.

Obecnie do produkowanych w Opolu 1500 różnych produktów dla niemowląt i małych dzieci, które trafiają do ponad 100 krajów na wszystkich kontynentach, dołączą kolejne produkty. To żywność medyczna służąca do żywienia dojelitowego, która była dotąd do Polski importowana. Dzięki nowej inwestycji będzie powstawała lokalnie, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Poza Polską produkty będą trafiały do 46 krajów na świecie, z czego 87% to kraje europejskie. Do największych importerów należą Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Najwyższej klasy rozwiązania technologiczne
Żywność medyczna do żywienia dojelitowego to nowa kategoria produktów, która wymaga od fabryki najwyższej rangi innowacyjności i jakości podczas całego procesu produkcyjnego. Zainstalowane zostaną nowoczesne, unikatowe maszyny, a wszystkie procesy poddane zostaną automatyzacji, co usprawni proces produkcji.

– Preparaty do żywienia dojelitowego trafiają do pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie odżywiać się doustnie w sposób pozwalający na pokrycie zapotrzebowania organizmu na energię i składniki odżywcze, np. po udarze mózgu, w trakcie rekonwalescencji, wymagających specjalistycznego żywienia na skutek różnorakich chorób. To bardzo wrażliwa grupa osób, dlatego preparaty muszą być najwyższej jakości. Priorytetem będą dla nas dobrej klasy surowce i aseptyczny proces produkcji. Dzięki zaawansowanym technologiom i wyspecjalizowanej kadrze staranność będzie szła w parze z wydajnością – nasz cel to roczny wolumen ok. 30 mln litrów rocznie – mówi Sylwia Gałęzyka.

Zakłady Produkcyjne w Opolu będą 1. w Polsce, a 2. na świecie fabryką DANONE produkującą preparaty do żywienia dojelitowego w samozasysających butelkach, które wybiera aż 74% pracowników ochrony zdrowia. Komfort ich użytkowania wynika m.in. z ergonomicznego kształtu ułatwiającego uchwyt oraz samozasysającej i przezroczystej butelki. Nadaje się ona do recyklingu i odzysku, a odpady z tworzyw sztucznych są ponownie wykorzystywane przez producenta.

W trosce o środowisko naturalne
Budowie fabryki przyświeca podwójne zobowiązanie DANONE – wyjątkowy sposób prowadzenia działalności, który łączy w sobie rozwój biznesu nie tylko z troską o zdrowie konsumentów i pacjentów, ale również o środowisko naturalne. Zaimplementowane zostały rozwiązania prośrodowiskowe. Zainstalowano ekrany akustyczne tłumiące hałas generowany przez urządzenia chłodnicze na dachu fabryki, powstał także zbiornik retencyjny z funkcją zbierania wody z kanalizacji deszczowej zanieczyszczonej przez potencjalne akcje gaśnicze straży pożarnej. W układach chłodniczych użyto czynniki bezpieczne dla środowiska, a w kanalizacji sanitarnej zamontowano separator tłuszczów, prowadzony będzie także pomiar Ph ścieków technologicznych, aby możliwe było bieżące reagowanie w przypadku skoków tego wskaźnika.

Cel: służenie ludziom najlepszą opieką żywieniową w najwrażliwszych momentach ich życia
Żywienie medyczne, każdorazowo zalecane przez lekarza, powinno stanowić integralny element opieki nad chorymi. Specjalistyczne diety do żywienia dojelitowego dostarczają wszystkich składników odżywczych, niezbędnych dla funkcjonowania organizmu pacjentów, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmów doustnie na skutek różnych jednostek chorobowych, m.in. chorób nowotworowych (szczególnie nowotworu żołądka, trzustki, jamy ustnej, krtani), neurologicznych (po udarze mózgu, choroby Parkinsona) czy nieswoistych zapaleń jelit.

– Jako Nutricia od wielu lat oferujemy wsparcie żywieniowe pacjentom i ich opiekunom. Dzięki sumiennej pracy i doskonałej realizacji projektów, to właśnie Polska została wybrana na miejsce powstania tak imponującego przedsięwzięcia. Dla pacjentów to gwarancja ciągłego dostępu do diet przemysłowych do żywienia dojelitowego, a dla nas szansa na stworzenie nowoczesnego wydziału, będącego realizacją misji nie tylko Nutricii, ale i całej grupy spółek Danone – ,,Nieść zdrowie poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe” – podkreśla Artur Ludwiczak, dyrektor zarządzający Nutricia Polska.
 

Współpraca