Rynek mleka: Optymistyczne zakończenie roku i mgliste perspektywy

11.01.2024 -

Jak informują analitycy Banku Pekao, 2. połowa 2023 roku przyniosła spadek produkcji mleka w grupie głównych światowych eksporterów i wzrost cen na rynku mleka. Jednak w I poł. 2024 roku możliwy jest powrót trendu spadkowego notowań.

Jak czytamy w ostatnim raporcie Banku Pekao S.A., obejmującym rynki rolne, w sierpniu 2023 r. po raz pierwszy od połowy ubiegłego roku odnotowano spadek łącznej produkcji mleka w grupie 4 największych globalnych eksporterów produktów mlecznych. Miesiąc później (wrzesień ’23) dynamika pozostała ujemna, a cząstkowe dane za październik ’23 wskazują na jej utrzymanie również w tym miesiącu. Spadek produkcji dotyczył UE, USA oraz Nowej Zelandii.

Popyt na produkty mleczarskie w UE w 2024 r.

- Według prognoz Komisji Europejskiej w 2024 roku obniży się popyt wewnętrzny na produkty świeże (o 1%). Słabsza koniunktura jest przewidywana również w segmencie odtłuszczonego mleka w proszku. Wprawdzie jego konsumpcja w Unii ma być wyższa r/r (o 3%), lecz nie zrekompensuje to niższego eksportu (-7%) – wskazują w raporcie ekonomiści.

Zdaniem analityków lepiej jednak wyglądają perspektywy dla serów oraz masła. W obu wymienionych kategoriach oczekiwany jest wzrost popytu zarówno na rynku UE, jak i w kanale eksportowym, choć należy zauważyć, że prognozowane dynamiki są dość niskie i nie przekraczają 2%.

Wzrost cen mleka i produktów mleczarskich

Jak wskazują analitycy, we wrześniu 2023 r. indeks światowych cen produktów mlecznych FAO osiągnął minimum, po czym notowania zaczęły rosnąć. W listopadzie ’23 wartość indeksu była wyższa o 5% niż 2 miesiące wcześniej. W tym okresie na rynku światowym najbardziej dynamicznie drożało masło i odtłuszczone mleko w proszku (odpowiednio o 13 i 14%). Zwyżka notowań produktów mlecznych umożliwiła podniesienie cen płaconych rolnikom za surowiec pod koniec roku. W październiku ’23 mleko w krajowych skupach było droższe średnio o 5% niż w sierpniu ’23, który wyznaczył ubiegłoroczne minimum.

- Obecnie obserwowany wzrost cen produktów mleczarskich na rynku światowym wspiera opłacalność chowu krów i tym samym zwiększa szanse na powrót dodatniej dynamiki rocznej produkcji surowca w grupie głównych eksporterów w 1H24. Efektem mogłoby być ponowne osłabienie cen, szczególnie widoczne w Europie z powodu oddziaływania czynników sezonowych, o charakterze podażowym – podsumowują analitycy.

(11.01.2024 za farmer.pl)


Współpraca