25 kobiet z 25 kół gospodyń wiejskich z całej Polski – liderek wiejskich, które chcą działać społecznie w swoich miejscowościach, wzięło udział w pierwszej edycji projektu „Sieć Liderek Wiejskich” organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W ciągu pięciu spotkań tworzyły sieć wsparcia i wymiany doświadczeń, dzięki której będą mogły dalej się rozwijać i działać dla swoich małych społeczności.


Dnia 20 września 2024 roku, na łamach portalu "Polska Rolna" gościliśmy panią Agatę Dąbrowicz-Nowak, przewodniczącą koła gospodyń wiejskich w Bielicach, która opowiedziała o swoim udziale w projekcie "Sieć Liderek Wiejskich", organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Pani Agata podkreśliła, że decyzja o przystąpieniu do projektu była naturalnym krokiem w jej działalności. Wskazała na chęć poszerzenia swoich umiejętności oraz potrzebę działania, która wynikała z osobistych okoliczności - żałoby po stracie ojca. "Czułam, że to jest projekt, który mnie wzmocni, który da mi odpowiedź na jakieś pytania" - zauważyła. Wspomniała także o potrzebie wymiany doświadczeń z innymi liderkami.
W trakcie projektu, pani Agata rozwinęła swoje umiejętności komunikacyjne oraz zaangażowała się w dbałość o tzw. liderski dobrostan, co pozwoliło jej na efektywniejsze działanie i pozytywne wpływanie na innych. "Żeby zapalić innych, sami musimy płonąć" - przypomniała.
Kiedy padło pytanie o wpływ projektu na jej podejście do działań społecznych, pani Agata podkreśliła, że nauczyła się dostrzegać nie tylko pozytywne aspekty funkcjonowania organizacji, ale także zmniejszające się zaangażowanie członków oraz toczące się konflikty. Wskazała, że "konflikt nie musi być zły, może być bodźcem do zmian".
Wspomniała również o problemie wypalenia liderów, które dotyka wiele organizacji. Pani Agata zauważyła, że to suma "milionów małych rozczarowań", które mogą prowadzić do zniechęcenia. Podczas warsztatów nauczyła się, jak ważne są małe cele i jak kluczowe jest współdzielenie zadań w grupie.
W trakcie rozmowy pani Agata przyznała, że jednym z największych wyzwań było wyjście ze strefy komfortu podczas wystąpień publicznych. Zmierzyła się z emocjami towarzyszącymi pracy zespołowej z silnymi osobowościami, co stanowiło trudne, lecz cenne doświadczenie.
Na pytanie o przyszłość koła gospodyń wiejskich, pani Agata stwierdziła, że zdobytą wiedzę zamierza wykorzystać do wzmacniania i rozwijania organizacji. Zaznaczyła, jak ważna jest umiejętność delegowania zadań i wykorzystywania potencjałów innych członków.
Na koniec, pani Agata wspomniała o fantastycznych relacjach nawiązanych z innymi liderkami, które przyniosły jej wiele inspiracji. Planuje nowe inicjatywy, jednak podkreśla, że uwzględni zdanie członków koła na każdym etapie.
Całość rozmowy ukazała, jak projekty takie jak "Sieć Liderek Wiejskich" mogą nie tylko rozwijać umiejętności liderów, ale również wprowadzać pozytywne zmiany w organizacjach lokalnych, a także budować trwałe i wartościowe relacje.
Koło Gospodyń Wiejskich w Bielicach
Pożegnanie lata w Bielicach
Pożegnanie lata w Bielicach
Pożegnanie lata w Bielicach

Współpraca