Sieć Netto aktywnie włącza się w walkę z marnowaniem żywności
Ograniczenie marnowania żywności stanowi jedno z najpilniejszych wyzwań współczesnego świata. W Polsce co roku wyrzuca się około 5 mln ton żywności, co czyni nas jednym z europejskich liderów pod względem strat żywności, a 60 proc. wyrzucanego jedzenia generują gospodarstwa domowe1. Z uwagi na dwie okazje – Międzynarodowy Dzień Świadomości na temat Strat i Marnowania Żywności oraz Światowy Dzień Żywności – przełom września i października to moment refleksji nad działaniami podejmowanymi w tym zakresie.
Sieć Netto aktywnie angażuje się w tę kwestię, wykorzystując nowoczesne technologie do zarządzania towarami, współpracując z Federacją Polskich Banków Żywności i Caritas Polska oraz podejmując działania edukacyjne, takie jak na przykład wspólna inicjatywa z redakcją Czytamy Etykiety. W ramach tej współpracy powstał e-book, który pomaga rodzicom w tworzeniu śniadaniówek, minimalizując ryzyko wyrzucania żywności przez dzieci.Odpowiedzialne zarządzanie zapasami i nowoczesne technologie
Ograniczenie marnowania żywności wymaga odpowiedzialnego podejścia do zarządzania zapasami na każdym etapie łańcucha dostaw. Netto stosuje zaawansowane systemy planowania zatowarowania, bazujące na szczegółowych analizach sprzedaży oraz prognozowaniu popytu. Pozwala to na lepsze dostosowanie ilości produktów do faktycznych potrzeb, co z kolei redukuje nadwyżki. Obok planowania istotne jest także właściwe podejście do zarządzania towarem znajdującym się w sklepach.
– Odpowiedzialne zarządzanie zapasami to podstawa. Każdy produkt w sklepie ma swoją wartość, dlatego dokładamy starań, aby został wykorzystany, a nie zmarnowany. Dzięki analizom zmniejszamy nadwyżki, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie marnowania jedzenia – mówi Anna Paszt, Chief Marketing and Sustainability Officer Netto Polska. – Stosujemy także nowoczesne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, by monitorować produkty o krótkim terminie przydatności i zmieniać ceny w sposób dynamiczny. Pozwala to naszym klientom na zakup pełnowartościowych produktów w obniżonych cenach.
Produkty z krótką datą przydatności można kupić w niższej cenie w ramach programu „Nie marnuję i zyskuję” realizowanego we wszystkich sklepach Netto w całej Polsce.
Działania, które podejmuje sieć, pozwoliły obniżyć straty żywności w 2023 r. o 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Współpraca w zakresie przekazywania nadwyżek żywności
Sieć Netto od lat współpracuje z Bankami Żywności i Caritas Polska, przekazując nadwyżki żywności, a tym samym skutecznie przeciwdziałając marnowaniu jedzenia i wspierając osoby w trudnej sytuacji życiowej. W ramach tej współpracy produkty, które nie zostały sprzedane, ale wciąż nadają się do spożycia, trafiają do najbardziej potrzebujących. Współpraca opiera się na regularnych odbiorach żywności bezpośrednio ze sklepów, ale i z magazynów. W przypadku tych drugich mowa o pełnowartościowej żywności, która nie może trafić do obrotu z przyczyn takich jak przypadkowe błędy w oznakowaniu np. na brak polskich deklaracji na produkcie o niższej trwałości (owoce czy warzywa).
Edukacja konsumentów – kluczowy element zmiany
Świadomość konsumentów na temat marnowania żywności to kluczowy aspekt walki z tym problemem. Badania pokazują, że ponad 56 proc. Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia2. Aby zmniejszyć ten odsetek, sieć Netto prowadzi liczne inicjatywy edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości swoich klientów. Jednym z przykładów jest współpraca z redakcją Czytamy Etykiety, w wyniku której powstał darmowy e-book „Aż chce się jeść!”. To przewodnik dla rodziców z prostymi i zdrowymi przepisami na śniadaniówki, który pomaga również minimalizować marnowanie jedzenia.
Oferowane przepisy bazują na prostych, sezonowych składnikach, a przy tym są łatwe do przygotowania i dostosowane do szkolnych potrzeb.
– Wierzymy, że klucz do ograniczenia marnowania jedzenia leży w edukacji. Świadome zakupy i planowanie posiłków mogą znacząco zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności, dlatego chcemy dostarczać naszym klientom nie tylko produkty, ale też wiedzę, jak z nich odpowiedzialnie korzystać – zaznacza Anna Paszt.
Konferencje jako platforma wymiany wiedzy
Problem marnowania żywności ma charakter globalny i wymaga współpracy na wielu poziomach. Inicjatywy takie jak organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi III Konferencja „Nie marnuj żywności – Żywność to wartość”, która odbyła się 30 września br., stanowią platformę do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy przedstawicielami sektora spożywczego, handlowego oraz naukowego.
– Podczas takich spotkań mamy szansę podzielić się naszymi doświadczeniami i usłyszeć, jak inne firmy i organizacje radzą sobie z tym wyzwaniem. To doskonała okazja, aby wspólnie pracować nad jeszcze lepszymi rozwiązaniami w walce z marnowaniem jedzenia. Dlatego cieszę się, że miałam okazję zaprezentować perspektywę Netto – zaznacza Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska, reprezentująca sieć podczas Konferencji.
Wspólna odpowiedzialność za przyszłość
Działania oparte na edukacji, innowacjach i współpracy to krok w stronę budowania zrównoważonej przyszłości. Każdy z nas, dokonując świadomych wyborów, może przyczynić się do zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia i pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej planety.