Smaki Regionów 2017
W dniach 23-26 września 2017 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Targi Smaki Regionów. Podczas inauguracji oficjalnego otwarcia targów SMAKI REGIONÓW obecny był między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki oraz marszałkowie większości polskich województw. Nie zabrakło również koordynatora Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego Niclasa Fjellströma. W niedzielę przyznano nagrody dla najlepszych produktów i dań tworzonych tradycyjnymi metodami.
W Targach wzięło udział blisko 200 wystawców, lokalnych producentów z wszystkich polskich oraz pięciu zagranicznych regionów, którzy promowali produkty i potrawy wykonane według tradycyjnych receptur.
– Targi pozwalają mieszkańcom Poznania, Wielkopolski i całej Polski zapoznać się z kulturą kulinarną regionów Polski oraz różnych regionów Europy. Chcemy także edukować najmłodszych Polaków w zakresie nawyków żywieniowych. Z naszymi partnerami przygotowaliśmy przestrzeń ekologicznych produktów i ekologicznego jedzenia, ale także piekarenkę, pokazująca jak wypieka się tradycyjne pieczywo – powiedział wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski.
Obecny na targach Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki zapoznał się z ekspozycją wystawców, zaprezentowaną na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym wystawione były unikatowe wyroby zarejestrowane w unijnym systemie jako Chronione Nazwy Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenia Geograficzne (ChOG) oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności (GTS).
Na targach prezentowane były przetwory mleczne, mięsne, wyroby cukiernicze i piekarnicze oraz nalewki, wina i lokalne piwa. Aż 55 produktów zostało zgłoszonych przez wystawców do konkursu o Medal Targów SMAKI REGIONÓW. Komisja konkursowa wyłoniła 20 najlepszych produktów i wyróżniła 5.
Laureaci konkursu odebrali pamiątkowe medale i dyplomy. Medale w branży mleczarskiej otrzymali:
- QZKO – Ekologiczne Gospodarstwo Rolno-Agroturystyczne za Masło Swojskie Z Mleka Koziego;
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Top-Tomyśl za Tradycyjny Gzik Wielkopolski – Twarożek;
- PPH Klimeko Bogusław Klimczak za Masło Extra.
Tego samego dnia odbył się też Wielki Finał XVII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.
Laureaci otrzymali nagrody „Perła 2017” w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Wśród laureatów znaleźli się też przetwórcy mleka. Otrzymali oni nagrody w następujących kategoriach:
w kategorii: Produkt regionalny
Woj. dolnośląskie
- Masło tradycyjne – OSM Międzybórz;
Woj. łódzkie – laureaci Łódzkiego Tygla
- Mleko zsiadłe – PPH Klimeko Bogusław Klimczak;
Woj. małopolskie
- Bryndza sądecka – OSM Nowy Sącz;
Woj. podkarpackie
- Ser podpuszczkowy z nutą leśną – Bożena Wisła;
- Ser dojrzewający „Wólczan” – Leszek Jakimowicz Leda-Ser;
Woj. wielkopolskie
- Maślanka prosto z masielnicy – Średzka Spółdzielnia Mleczarska Jana;
Woj. zachodniopomorskie
- Ser kozi widuchowski – Edyta Szczupak.
- Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.