Święta w podatkowych kosztach

20.12.2021 -

Firma może rozliczyć wydatki na spotkanie wigilijne czy prezenty. Fiskus się zgadza, choć z pewnymi zastrzeżeniami.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, także w firmach. Przedsiębiorcom zależy na tym, aby spędzić go radośnie. Organizują wigilijne przyjęcia, składają życzenia, sypią prezentami. Przy okazji pojawia się parę podatkowych dylematów. Zacznijmy od wigilijnych spotkań. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, część z nich odbędzie się w formule online. Wielu przedsiębiorców nie ogranicza się jednak do złożenia życzeń załodze. Organizuje dla uczestników różne atrakcje, takie jak warsztaty kulinarne, konkursy czy koncerty.

Tradycja oraz integracja

Czy wydatki na organizację Wigilii, zarówno w tradycyjnej formule jak i przez internet, można rozliczyć w podatkowych kosztach?

Generalnie tak. Przemawiają za tym dwa podstawowe argumenty. Po pierwsze, spotkania wigilijne są tak mocno zakorzenione w naszej tradycji, że rezygnacja z nich mogłaby zostać uznana za coś nienaturalnego. Po drugie, nie ma wątpliwości, że integrują załogę. A pracodawca musi przecież troszczyć się o atmosferę w firmie, zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa, gdy pracownicy mają ze sobą rzadki kontakt.

Podsumowanie roku

Dobrze byłoby jednak zadbać o to, aby na imprezie znalazły się też, oprócz świątecznych, akcenty zawodowe. Oczywiście kłóci się to trochę z charakterem wigilijnego spotkania, na pewno jednak będzie dodatkowym argumentem, w razie ewentualnej kontroli fiskusa, za rozliczeniem wydatków w podatkowych kosztach.

Skarbówka często bowiem podkreśla, że na imprezach okolicznościowych nie może być tylko rozrywka, muszą pojawić się elementy służbowe. Dlatego firmy w czasie wigilijnych spotkań robią też część oficjalną, na której jest podsumowanie roku, wyróżnienie najlepszych pracowników czy prezentacja planów na przyszłość. Zawsze można też argumentować, że elementy zawodowe, chociażby takie jak praca zespołowa czy zarządzanie grupą, występują w czasie różnego rodzaju warsztatów czy konkursów.

Przedsiębiorcy muszą także pamiętać, że fiskus może zakwestionować wydatki, jeśli w spotkaniu uczestniczą nie tylko osoby, które są na etacie, ale też zleceniobiorcy czy samozatrudnieni (czyli prowadzący własną działalność). Skarbówka twierdzi bowiem, że impreza dla współpracowników bardziej kojarzy się z reprezentacją, która jest wyłączona z podatkowych kosztów. Oczywiście można z tym polemizować, zwłaszcza wtedy, gdy w firmie działają zespoły składające się z osób zatrudnionych na podstawie różnych umów, które generalnie wykonują podobne czynności. Dzielenie ich przy rozliczaniu kosztów jest nieracjonalne. Przedsiębiorcy muszą jednak liczyć się z tym, że fiskus może mieć inne zdanie.

Pokazują to interpretacje, choćby dotycząca firmy informatycznej (opisywana w „Rzeczpospolitej” z 22 października). Skarbówka zgodziła się na rozliczanie organizowanych przez nią integracyjnych spotkań w podatkowych kosztach, z wyjątkiem wydatków przypadających na współpracowników, którzy prowadzą własne biznesy. Zdaniem fiskusa działania skierowane do tych osób są reprezentacją rozumianą jako tworzenie pozytywnego wizerunku firmy.

Goście z zewnątrz na cenzurowanym

Skarbówka może też wyrzucić z kosztów wydatki przypadające na kontrahentów, dziennikarzy czy polityków. Tak było w sprawie spółki akcyjnej, która zapraszała ich na różnego rodzaju spotkania. Zdaniem fiskusa związek wydatków poniesionych na te osoby z przychodem spółki jest zbyt odległy. Poza tym, działania skierowane do kontrahentów, dziennikarzy i polityków są wykluczoną z podatkowych kosztów reprezentacją (interpretację opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 8 września).

I jeszcze jedno zastrzeżenie: skarbówce na pewno nie spodobają się wydatki na alkohol. Od dawna uważa, że nie można ich rozliczać w podatkowych kosztach.

Druga sprawa – prezenty. Nie powinno być problemów, jeśli są przekazywane pracownikom. Upominki są wyrazem uznania dla ich trudu, zachętą do dalszych wysiłków itd. Fiskus to rozumie. Ale ma zastrzeżenia, jeśli dajemy prezenty współpracownikom. Pokazuje to interpretacja, którą omawialiśmy w „Rzeczpospolitej” z 25 sierpnia. Spółka przekazywała załodze kosze upominkowe. Skarbówka zgodziła się, że można je rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów, ale tylko wtedy, gdy są wręczane osobom mającym umowę o pracę. Benefity dla tych, którzy nie są na etacie, nie mają związku z przychodem spółki – podkreślił fiskus. Zakazał także rozliczania w podatkowych kosztach alkoholu (w koszach upominkowych było wino), bez względu na to, komu jest wręczany.

Podejrzany luksus

A prezenty dla kontrahentów? Tu także trzeba uważać. Alkohol z rozliczenia odpada, poza tym fiskus stawia inne warunki. Z reguły chce, aby upominki miały logo firmy. Chodzi o to, aby pełniły funkcję reklamową. Ale logo może nie wystarczyć, jeśli prezenty są ekskluzywne i przekazywane tylko wybranym kontrahentom. W takiej sytuacji skarbówka twierdzi, że mamy do czynienia z reprezentacją.

Fiskus nie powinien natomiast kwestionować wydatków na świąteczne wyposażenie biura oraz na wysyłkę kartek z życzeniami.

Odliczenia – Darowizna zamiast upominków

Niektóre firmy, zamiast kupować świąteczne upominki dla klientów bądź wysyłać im kartki z życzeniami, przekazują pieniądze na cele charytatywne. Czy skorzystają podatkowo? Tak, darowizny można odliczyć od dochodu. Trzeba tylko pamiętać o limitach. Przykładowo spółka z o.o. wspierająca organizację prowadzącą działalność pożytku publicznego może odliczyć darowiznę do wysokości 10% swojego dochodu. A przedsiębiorca rozliczający się na skali PIT – do 6% Na preferencyjnych zasadach odliczymy darowizny na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa. Tarcza antykryzysowa znacznie bowiem poszerzyła zakres ulgi. Od dochodu odliczymy nie tylko wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, ale także dla innych podmiotów, które biorą udział w walce z Covid-19, przede wszystkim szpitali czy domów pomocy społecznej, ale także firm, które prowadzą przychodnie, laboratoria medyczne czy zajmują się transportem sanitarnym. Przekazywane im obecnie (do końca epidemii koronawirusa) darowizny możemy odliczyć w 100%

(20.12.2021 za Rzeczpospolita)

 


Współpraca