System kaucyjny: Co z opakowaniami szklanymi w sklepach?
30.11.2021 -
Obawiamy się, że w projekcie ustawy o systemie kaucyjnym znajdzie się zapis o jednorazowych opakowaniach szklanych, co z punktu widzenia handlu jest wysoce problematycznie – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.
System kaucyjny: co z butelkami szklanymi?
Jakie wyzwania czekają handel spożywczy w związku z wprowadzeniem w niedługim czasie systemu kaucyjnego? – Na tę chwilę nie znamy jeszcze szczegółowych założeń. Ogólne założenia są nam znane, czekamy na projekt ustawy. Obawiamy się, że w projekcie ustawy znajdzie się zapis o systemie kaucyjnym, który obejmie również jednorazowe opakowania szklane, co z punktu widzenia handlu jest wysoce problematycznie – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.
– Polskie sklepy cechuje bardzo duża różnorodność formatów i wielkości. Pod tym względem tak naprawdę jesteśmy krajem unikalnym w Europie. Bardzo dużo placówek to małe sklepy rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów kwadratowych – tłumaczy.
– To jest prawdopodobnie 1/3 sklepów w Polsce, a nawet więcej, bo mówimy tu o liczbach rzędu 20-30 tys. placówek. Trzeba pamiętać, że o ile butelkę PET czy puszkę aluminiową da się bez większego problemu zgnieść, o tyle w przypadku szkła zgniecenie go nie wchodzi w żadnym wypadku w grę – dodaje.
System kaucyjny: więcej pytań niż odpowiedzi
– Można się oczywiście teoretycznie pokusić o stłuczenie tego, ale jest to – delikatnie mówiąc problematyczne i niebezpieczne. W tym momencie stajemy przed sytuacją, że albo będziemy zbierali te butelki w całości, i będę one wtedy zajmowały bardzo dużo miejsca w sklepach, bo pamiętajmy, że mówimy też między innymi o butelkach półtoralitrowych, np. po sokach. Wyobraźmy sobie całe wory takich butelek, które będą zalegały, dlatego też na tę chwilę nie widzimy możliwości przechowywania tych butelek w sklepach – zauważa wiceprezes PIH.
– Projekt ustawy nie rozwiązuje na razie spraw związanych z przechowywaniem i odbiorem chociażby butelek PET czy puszek aluminiowych. Już tutaj pojawiają się liczne pytania – jak będzie wyglądała kwestia obciążenia przeciwpożarowego? Bo pamiętajmy, że butelki plastikowe palą się relatywnie łatwo. Z kolei przechowywanie puszek może prowadzić do innych zagrożeń, ponieważ są osoby, które żyją z nielegalnego pozyskiwania surowców wtórnych, więc w tym momencie ryzykujemy sytuację naruszenia przestrzeni sklepu w godzinach, kiedy on jest zamknięty. Są też kwestie związane z odbiorem tych materiałów. Jest więc obecnie tak naprawdę więcej pytań niż odpowiedzi – podsumowuje Maciej Ptaszyński.
(30.11.2021 za Olimpia Wolf, portalspozywczy.pl)