System kaucyjny do korekty. Jakie zmiany sugerują przedsiębiorcy?

30.01.2024 - Brak merytorycznych konsultacji ze środowiskiem biznesu, ryzyko pojawienia się nadużyć i zbyt krótki termin na wdrożenie nowych regulacji prawnych – to tylko niektóre zastrzeżenia szefów firm z branży napojowej wobec systemu kaucyjnego, który ma obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Co należy skorygować w przepisach, by poprawić obrót opakowaniami?

Czy wprowadzenie systemu kaucyjnego w obecnym kształcie zwiększy poziom recyklingu?

  • Z jakich sprawdzonych wzorów i rozwiązań warto korzystać, by planowane zmiany przyniosły spodziewany efekt?
  • Stworzenie sieci maszyn zbierających opakowania oraz infrastruktury do ich przetwarzania. Jakie jeszcze elementy obejmuje struktura systemu kaucyjnego?
  • Jak na wejście w życie systemu zareagują konsumenci? Czy nowe regulacje przełożą się na spadek sprzedaży napojów?

„Mapowanie systemu i realny plan wdrażania”. Jak skorygować system kaucyjny, by przyniósł konkretne korzyści?

Monika Kowal, współwłaścicielka i prezes zarządu firmy Soti Natural

To kolejny przykład nieprecyzyjnego projektu, który powstał prawdopodobnie bez konsultacji ze środowiskiem biznesu. Przy tworzeniu tych zapisów zabrakło też wiedzy o tym, jak obrót opakowaniami funkcjonuje obecnie. Celem nadrzędnym jest zwiększenie poziomu recyklingu, czyli ponownego wykorzystania surowca. My doskonale wiemy jak ciężko jest zdobyć tego typu materiały, ponieważ nadal wiele osób nie segreguje odpadów albo nie są one poddawane odpowiedniej obróbce.

Obserwuję i znam system niemiecki, bo sprzedajemy nasze napoje na tamtejszy rynek. U naszych sąsiadów ten system sprawnie funkcjonuje, więc warto zainspirować się takim sprawdzonym modelem, który mógłby się również przyjąć w naszych warunkach. Wprowadzenie obiegu zamkniętego to na pewno dobry kierunek, ale potrzebne jest odpowiednie zmapowanie całego systemu i przygotowanie realnego i precyzyjnego planu jego wdrażania. Wprowadzenie zapisów ustawy w obecnym kształcie nie jest dobrym pomysłem.

Czy nowe regulacje prawne we właściwy sposób uporządkują rynek obrotu opakowaniami typu PET?

Paweł Jacaszek, prezes zarządu firmy Oshee

To chyba dobry przykład ustawy, która została wdrożona w sposób mocno odbiegających od naszych biznesowych oczekiwań. Nie oceniam samej ustawy oraz zasadności wdrożenia systemu, bo w dłuższej perspektywie to rozwiązania jak najbardziej uzasadnione. Mam na myśli proces legislacyjny oraz terminy, które zostały narzucone. Liczymy na to, że nowy rząd wysłucha głosu przedsiębiorców i przystąpi do wspólnej pracy w celu wprowadzenia korekt. Co do samej ustawy, to największe obawy dotyczą zapisanego w niej terminu. Wszystko ma być gotowe 1 stycznia 2025 roku, czyli w ciągu najbliższych miesięcy musi zostać zbudowana struktura dla obsługi systemu. Obejmuje ona m.in. sieć maszyn zbierających opakowania, infrastrukturę służącą do ich odbioru i przetwarzania. Trzeba również powołać operatorów, którzy będą musieli podpisać umowy ze wszystkimi placówkami handlowymi.

Zarówno eksperci jak i przedstawiciele firm, które będą uczestniczyć w systemie uważają, że jest za mało czasu na jego wdrożenie. Istnieje też obawa, że na rynku pojawią się nadużycia, czyli próby wyłudzanie kaucji, na przykład poprzez wprowadzanie opakowań z innych rynków czy produkcję fałszywych opakowań.

Wierzymy, że docelowy efekt zmian wprowadzanych przez system kaucyjny znacząco poprawi obrót opakowaniami, przyczyni się do lepszego wykorzystania surowców i wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne. Zdajemy sobie sprawę, że na realizację tych zamierzeń trzeba będzie poczekać. Na bazie doświadczeń innych krajów wiemy, że system zaczyna sprawnie funkcjonować po ok. 3 latach od wdrożenia.

Przymiarki do systemu kaucyjnego. Co wprowadzenie nowych regulacji oznacza dla producenta napojów?

Mateusz Jesiołowski, członek Zarządu Krynicy Vitamin

Systemem kaucyjnym będą objęte podmioty wprowadzające napoje na rynek, zatem to na naszych kontrahentach, a także producentach wód czy piwa spoczywa obowiązek powołania operatora niezbędnego do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Krynica Vitamin jako producent kontraktowy będzie musiała się dostosować do nowych wymogów, m.in. do umieszczania na opakowaniach wysokości kaucji.

Zbyt krótki okres przejściowy budzi niepokój, że pozostaną na stanie opakowania niespełniające wymagań systemu. Może to skutkować kosztowną i szkodliwą dla środowiska ich utylizacją. Czasu na implementację jest mało, niektóre sieci handlowe już testują recyklomaty, by lepiej się przygotować. Z biznesowego punktu widzenia istnieje ryzyko, że wejście w życie systemu kaucyjnego będzie skutkowało chwilowym spadkiem sprzedaży napojów – szczególnie w I kwartale 2025 roku, zanim konsumenci przyzwyczają się do kaucji.

(30.01.2024 za portalspozywczy.pl)


Współpraca