Tak globalna sytuacja wpływa na rynek mleka w Polsce. Analiza eksperta Banku Pekao SA
W dniach 11-14 czerwca w Mrągowie odbyło się 30. Sympozjum Innodairy organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W ramach sympozjum odbyła się debata pt. Quo Vadis – przyszłość polskiego mleczarstwa. Jednym z panelistów był Grzegorz Rykaczewski, Ekspert Departament Analiz Makroekonomicznych Zespół Analiz Sektorowych Bank Pekao SA, który omówił aktualną sytuację branży mleczarskiej w Polsce i ujęciu globalnym.
Produkcja mleka na świecieW swojej wypowiedzi Rykaczewski zaznaczył znaczenie i wpływ sytuacji globalnej na polskie mleczarstwo. Z analizy danych Banku Pekao SA wynika, że od połowy ubiegłego roku nastąpił spadek łącznej produkcji mleka w grupie czterech największych globalnych eksporterów produktów mlecznych. Przez cały III i IV kwartał są ujemne dynamiki roczne produkcji mleka w takich kluczowych gospodarkach jak UE, USA oraz Nowej Zelandia.
Pierwszy kwartał był już nieco lepszy, ale bez oznak trwałego odwrócenia trendów w podaży - dodania dynamika w I kwartale 2024 r. to głównie efekt lepszych wyników pierwszego miesiąca – mówił Grzegorz Rykaczewski.
Produkcja mleka w UE
Zauważył, że w przypadku Unii Europejskiej w pierwszym kwartale tego roku łączny wolumen dostaw mleka surowego do przetwórstwa był wyższy o 1% r/r. Wzrosty produkcji mleka odnotowały przede wszystkim Francja i Włochy.
Spadek produkcji z kolei miał miejsce w Irlandii oraz Holandii. Produkcja w Niemczech utrzymała się na stabilnym poziomie.
Na tym tle pozytywnie wyróżniała się Polska, która w analizowanym okresie była motorem unijnej produkcji (+5% r/r). W ostatnich miesiącach ważnym tematem były deficyty wody w Europie (w tym w Polsce) i ich wpływ na potencjał paszowy na nowy sezon – mówił ekspert Banku Pekao
Ceny mleka na świecie
Zmiany w produkcji znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach mleka. Od października notowania produktów mlecznych na świecie pozostają w lekkim trendzie wzrostowym. Indeks FAO osiągnął w maju br. 126 pkt i był wyższy o 4% r/r. Był to głównie efekt silnej zwyżki cen masła. Z kolei ceny OMP i serów są relatywnie stabilne.
Szczególne znaczenie Chin
Sytuację popytu mleka i jego przetworów w szczególny sposób dyktuje sytuacja związana z rynkiem chińskim, gdyż jest to największy światowy importer.
W styczniu i lutym br. popyt z Chin był słabszy w przypadku OMP, masła, serwatki w proszku.
Mamy silny znak zapytania jak dalej będzie kształtowała się konsumpcja prywatna w Chinach i czy przyspieszy w tym roku. Warto bowiem pamiętać, że w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż detaliczna była poniżej oczekiwań - zauważył ekspert.
Ceny mleka w Polsce
Zapytany podczas debaty, jak globalna sytuacja przekłada się na sytuację w naszym kraju, powiedział, iż w ostatnich miesiącach rosną ceny masła, natomiast spadły ceny sprzedaży OMP, mleka pitnego, śmietany i większości serów.
W lutym tańsze niż na koniec ubiegłego roku były śmietana (-5%) i sery (-3-4%). W ślad za osłabieniem notowań produktów mlecznych zakłady przetwórcze lekko skorygowały w dół również ceny płacone rolnikom za mleko
– stwierdził Grzegorz Rykaczewski.
Jego zdaniem, w Polsce wzrost dochodów realnych konsumentów w 2024 r. i 2025 r. będzie wspierał popyt na napoje mleczne, jogurty, a w nieco mniejszym stopniu na sery czy masło.