Te nakrętki od napojów całkiem zastąpią tradycyjne. Oto nowy unijny obowiązek

09.01.20204 -

Kupując wodę, mleko czy sok coraz częściej polscy konsumenci mogą spotkać się z zakrętkami przymocowanymi do butelek. Nie każdemu pomysł przypadł do gustu. Jednak powinniśmy się przyzwyczaić do tej zmiany, ponieważ unijny obowiązek w tej kwestii obejmie wszystkich producentów od połowy 2024 r.

W jakim celu wprowadzono zakrętki przymocowane do butelek?

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) z 2019 r. i jej implementacją, czyli polską ustawą o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, od 1 lipca 2024 r. Polskę obejmie m.in. obowiązek polegający na przymocowaniu zakrętek do butelek.

Do pełnej implementacji przepisów w kwestii produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zalicza się również Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami i Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Oba dokumenty zostały opublikowane w grudniu 2023 r. i od 1 stycznia weszły w życie.

"Należy uporać się z problemem, jakim jest generowanie coraz większych ilości odpadów tworzyw sztucznych"

Jak podkreślono w unijnej dyrektywie w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, pomimo tego, że „tworzywa sztuczne odgrywają użyteczną rolę w gospodarce i mają ważne zastosowania w wielu sektorach, coraz większa skala ich wykorzystania do krótkotrwałych zastosowań, nieprzewidujących ponownego użycia ani opłacalnego recyklingu tych tworzyw, oznacza, że modele ich produkcji i stosowania stają się coraz bardziej nieefektywne i liniowe”.

Dlatego zdaniem Komisji, biorąc pod uwagę plan działania Unii Europejskiej dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, „aby osiągnąć zamknięty obieg w całym cyklu życia tworzyw sztucznych, należy uporać się z problemem, jakim jest generowanie coraz większych ilości odpadów tworzyw sztucznych oraz przedostawanie się odpadów tworzyw sztucznych do środowiska, w szczególności do środowiska morskiego”.

„Dlaczego zakrętki są przymocowane do butelek?

- Wykonane z tworzyw sztucznych zakrętki i wieczka używane do pojemników na napoje należą do artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach w Unii – czytamy w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. - Z tego powodu wprowadzanie do obrotu pojemników na napoje, które są produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, powinno być dozwolone tylko wtedy, gdy spełniają one określone wymogi w zakresie projektu produktu, które znacznie zmniejszają rozprzestrzenianie w środowisku używanych do pojemników na napoje zakrętek i wieczek wykonanych z tworzyw sztucznych – dodano.

Dlatego właśnie, jak podkreślono w Dyrektywie, Państwa członkowskie zapewniają, aby takie produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych jak pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów, takie jak butelki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, oraz wielomateriałowe opakowania na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka, mogły być wprowadzane do obrotu tylko wtedy, gdy te pokrywki i wieczka pozostają przymocowane do pojemników podczas etapu zamierzonego użytkowania produktu”.

Obowiązkiem przytwierdzenia zakrętki do butelki nie zostały w unijnej dyrektywie objęte szklane lub metalowe pojemniki na napoje, których zakrętki i wieczka wykonane są z tworzyw sztucznych oraz pojemniki na napoje przeznaczone i wykorzystywane do mającej płynną postać żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta a produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

Pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów, w tym ich zakrętki i wieczka, oraz wielomateriałowe opakowania na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka zostały, zgodnie z dyrektywą, objęte obowiązkiem rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Obowiązek ten wynika z konieczności pokrycia niezbędnych kosztów gospodarowania odpadami i sprzątania zaśmiecenia, a także kosztów środków, które służą upowszechnianiu wiedzy w zakresie zapobiegania i ograniczania takiego zaśmiecania.

Na produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, m.in. pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów (w tym ich zakrętki i wieczka) oraz kubki na napoje (w tym ich zakrętki i wieczka), Unia Europejska nałożyła także obowiązek dotyczący upowszechniania wiedzy i selektywnej zbiórki.

Jak czytamy w dyrektywie, zadaniem państw członkowskich jest informowanie konsumentów o dostępności alternatywnych produktów wielokrotnego użytku, systemów ponownego użycia i metod gospodarowania odpadami, wpływie na środowisko i sieci kanalizacyjne, a także zachęcanie ich do odpowiedzialnego zachowania, po to, by zmniejszyć zaśmiecenie pochodzące z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

(09.01.2024 za portalspozywczy.pl)


Współpraca