Unijna dyrektywa nakładająca kary finansowe za emisję gazów może dotyczyć o wiele więcej gospodarstw

22.02.2023 -

Wg informacji opublikowanych przez Euroactiv limit liczby zwierząt gospodarskich na poziomie 150 jednostek dużego inwentarza, powyżej którego gospodarstwa musiałyby przestrzegać unijnej dyrektywy dotyczącej emisji spalin, objąłby nie 13% a 20% gospodarstw Unii Europejskiej.

Uznanie gospodarstw prowadzących hodowlę zwierząt za instalacje przemysłowe budziło od początku kontrowersje rolników. W kwietniu 2022 r. Komisja Europejska opublikowała wniosek/nowelizację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie emisji przemysłowych, na podstawie której dyrektywą miałyby być objęte gospodarstwa posiadające powyżej 150 DJP. Krytykę ze strony środowiska rolniczego Komisja odpierała twierdząc, że dyrektywa obejmie jedynie 13% gospodarstw rolnych UE. Tymczasem wg informacji, do których dotarł Euroactiv, Komisja opierała się na danych z roku 2016, zgodnie z którymi dyrektywa objęłaby “18% hodowli trzody chlewnej, 15% hodowli drobiu i 10% hodowli bydła, w tym hodowli wołowiny i nabiału, co daje ogólną średnią unijną wynoszącą 13% żywego inwentarza”. Jednak najnowsze dane przedstawione podczas posiedzenia grupy roboczej ds. środowiska Rady UE odnoszące się do roku 2020 wykazują, że “odsetek dotkniętych gospodarstw potroił się do 61% w przypadku trzody chlewnej i 58% w przypadku ferm drobiu. Z drugiej strony bydło rośnie tylko o 2,5% do 12,5%” – podaje Euroactiv. W połączeniu z gospodarstwami mieszanymi daje to średnią unijną na poziomie 20%.

Dla porównania – wskazuje Euroactiv – preferowana przez ministrów rolnictwa państw członkowskich UE wysokość limitu na poziomie 300 DJP dotyczyłaby jedynie 9% gospodarstw.

Po publikacji Euroactiv swoje oburzenie wyraziła Copa-Cogeca: “Ukazuje to ponownie (jakby dotychczasowe argumenty były niewystarczające), że podejście do celów i progów stosowane w strategii „od pola do stołu” jest polityczne, dotkliwe i oderwane od rzeczywistości w terenie. Copa i Cogeca mają nadzieję, że unijni decydenci polityczni poważnie potraktują te nowe dane i ponownie ocenią wniosek Komisji” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Jak słusznie zauważa autorka artykułu w Euroactiv Natasza Foote, dyrektywa nakładająca na gospodarstwa obciążenia finansowe za posiadanie więcej niż 150 DJP ma z założenia dwuletni okres przejściowy, a więc raczej nie wejdzie w życie wcześniej niż w roku 2025, kiedy to dane, na podstawie których zostały sformułowane kontrowersyjne przepisy, będą miały już ponad 10 lat

(22.02.2023 za wrp.pl)


Współpraca