Wielki powrót handlu w niedziele. W tym temacie konsumenci są mocno podzieleni

Na pytanie, jaka jest opinia konsumentów o handlu w niedzielę, 35% badanych odpowiedziało, że jest za utrzymaniem obecnego zakazu handlu w niedziele. Oto wyniki badania przeprowadzonego dla portalspozywczy.pl przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Bój o handel w niedziele
Czy przywrócenie handlu w niedziele odbije się negatywnie na kondycji niewielkich sklepów oraz przedsiębiorstw, które dostarczają do nich asortyment? Na początku kwietnia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk rozmawiała na ten temat ewentualnych zmian w dotychczasowych regulacjach prawnych z przedstawicielami Polskiej Izby Handlu.
– Wysłuchałam realnych obaw polskich handlowców o przyszłość ich lokalnych, rodzinnych biznesów, obaw o dominację wielkich sieci handlowych, obaw o utrzymanie tysięcy miejsc pracy. – Ten głos musi być słyszalny w debacie o regulacjach dotyczących niedzielnego handlu i dołożę wszelkich starań, by tak było – powiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Część konsumentów popiera liberalizację handlu w niedziele
Na pytanie, jaka jest opinia konsumentów na temat handlu w niedzielę, 35% badanych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie portalspozywczy.pl odpowiedziało, że jest za utrzymaniem obecnego zakazu handlu w niedziele. Wyraźnie więcej ludzi, bo prawie połowa badanych twierdzi, że popiera liberalizację tego zakazu.
Przy czym więcej ludzi, bo 27% chciałoby, aby handel w niedzielę był dozwolony w każdą niedzielę, a trochę mniej, bo 23%, jest za tym, żeby wprowadzić dwie niedziele handlowe w miesiącu. Zatem znacznie więcej ludzi popiera liberalizację niż utrzymanie obecnego zakazu. 16% respondentów natomiast nie ma na ten temat zdania.
Drugie pytanie, które zadaliśmy, to jak należy wynagradzać za ewentualną pracę w niedzielę. I tutaj 2/3 badanych odpowiedziało, że pracownicy powinni otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Znacznie mniej, bo niecała 1/4 badanych odpowiedziała, że pracownicy w zamian za pracę w niedzielę powinni otrzymywać dni wolne, a 12% respondentów nie ma w tej sprawie zdania.
Odpowiedzi respondentów podzieliliśmy również ze względu na różne grupy demograficzne. Patrząc na płeć, możemy powiedzieć, że odpowiedzi kobiet i mężczyzn niewiele się od siebie różnią. Podobne proporcje kobiet i mężczyzn są za utrzymaniem obecnego zakazu jak i za jego zniesieniem. Różnice między nimi są nieistotne statystycznie. W przypadku drugiego pytania, czyli jak wynagradzać pracowników handlu za pracę w niedzielę, również odpowiedzi niewiele się od siebie różnią.

Czego oczekują młodzi konsumenci?
W przypadku wieku respondentów są pewne różnice. W przypadku odpowiedzi "Jestem za utrzymaniem obecnego zakazu" widzimy, że osoby najmłodsze w wieku od 18 do 24 lat są istotnie statystycznie rzadziej zwolennikami utrzymania obecnego zakazu niż osoby dojrzałe w wieku 45 do 54 lat.
Więcej różnic w zależności od wieku widzimy w drugim pytaniu dotyczącym kwestii, jak wynagradzać pracę w niedzielę.
W tym przypadku wyraźnie mniej osób młodych w wieku 25 do 34 lat jest za tym, żeby pracownicy otrzymywali wyższe nagrodzenie, a in plus wyróżniają się tutaj osoby w wieku 45 lat i więcej – one wyraźnie częściej postulują, żeby płacić pracownikom dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedzielę.
Z danych wynika jeszcze, że mocno różnicuje stosunek do handlu w niedziele oraz wynagrodzenie za pracę w niedzielę fakt posiadania bądź nieposiadania dzieci. Za utrzymaniem obecnego zakazu wyraźnie częściej są respondenci, którzy mają dzieci – takich zwolenników jest prawie dwa razy więcej niż wśród tych, którzy dzieci nie posiadają – jest to 40% do 26%.
Podobnie widzimy różnicę, chociaż już nie tak wielką, w pytaniu o wynagrodzenie za pracę w niedzielę. Tutaj też posiadanie dzieci wyraźnie częściej skłania badanych do tego, żeby pracownicy handlu, którzy pracują w niedzielę, otrzymywali za to wyższe wynagrodzenie.

Metodologia badania
Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1153 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. 

Czy handel w niedziele powróci?
Trzecia Droga rozpoczyna prace nad przywróceniem handlu na cały weekend. Ryszard Petru, poseł Polski 2050, powiedział, że partia chce przywrócić handel w niedzielę. 
– Jako Polska 2050 będziemy zbierać podpisy pod ustawą wprowadzającą wolny handel w dwie niedziele w miesiącu – mówił.

Polska Izba Handlu: akceptujemy obecny status quo
- W kwestii niedziel handlowych większość mikro, małych i średnich przedsiębiorców branży handlu, także tych zrzeszonych w Polskiej Izbie Handlu akceptuje obecny status quo. Postulat zachowania obecnych rozwiązań dotyczących ograniczenia handlu w niedzielę podnosiliśmy już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu, które wystosowaliśmy w grudniu. Argumentację tę przedstawiliśmy również Przewodniczącemu Komisji Gospodarki i Rozwoju panu Ryszardowi Petru na spotkaniu z przedsiębiorcami w lutym – informuje Polska Izba Handlu.

PIH podkreśla, że obecne przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę są korzystne dla zdecydowanej większości małych i średnich przedsiębiorców działających w handlu, dla których największym zagrożeniem są duże sieci dyskontowe.
 

Współpraca