XII Piknik Poznaj Dobrą Żywność
16 maja br. w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi XII Piknik Poznaj Dobrą Żywność. Udział w nim wzięło 130 polskich wystawców, zarówno tych wyróżnionych znakiem Poznaj Dobrą Żywność, jak również zarejestrowanych w krajowych i unijnych systemach jakości. Do degustacji i kupienia były setki produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych. Zaprezentowana została również turystyka wiejska. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą gospodarstw agroturystycznych, umożliwiających spędzanie wolnego czasu na wsi. Był też kiermasz rękodzieła ludowego. Prezentacjom i degustacjom towarzyszyły pokazy kulinarne, występy artystyczne, zawody sportowe, animacje dla dzieci, a także wystawa maszyn rolniczych oraz zwierząt hodowlanych. Jak co roku dla wszystkich przewidziano wiele konkursów i liczne atrakcje.
Piknik otworzył minister rolnictwa Marek Sawicki. – Spotykamy się na Pikniku Poznaj Dobrą Żywność, a że jest ona dobra wiemy to wszyscy i dlatego, że jest najlepsza, nie wolno jej tanio sprzedawać. – powiedział minister. – Spotykamy się już po raz dwunasty, a po raz ósmy w gościnnych ogrodach SGGW. Po raz pierwszy został zorganizowany ogólnopolski konkurs na najlepszy produkt lokalny Mój Rynek – Mój Produkt – poinformował szef resortu dodając, że zgłoszono kilkaset produktów, z których do finału wybrano 17.
– Związki nauki z praktyką są również tym elementem, który przyczynia się do sukcesów naszej żywności na rynkach światowych – podkreślił gospodarz terenów, na których odbywa się impreza, rektor SGGW prof. Alojzy Szymański.
Wystawców i zwiedzających zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Pierwszą Damą Anną Komorowską. W krótkim wystąpieniu podkreślił, że rolnictwo jest najszybciej rozwijającą się w ostatnich latach branżą.
– To inni obawiają się dzisiaj naszej żywności, a znają ją wszędzie, o czym przekonałem się podczas zagranicznych wizyt – podkreślił Prezydent Bronisław Komorowski. Podczas zwiedzania stoisk Prezydentowi towarzyszył wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Tradycyjnie nie zabrakło na Pikniku przedstawicieli parlamentu oraz korpusu dyplomatycznego.
Dla najmłodszych przygotowano wiele zabaw i gier związanych z żywnością. Dziecięca mleczna wyspa Polskiej Izby Mleka – to była propozycja skierowana do najmłodszych. Dzieci mogły dowiedzieć się o walorach odżywczych mleka i produktów mlecznych poprzez kolorowe i inspirujące gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Było malowanie buziek, projektowanie kartonów na mleko oraz wiele zabaw ruchowych. Specjalną ofertę miała także Agencja Rynku Rolnego. Odbyły się warsztaty kulinarne, konkurs o śniadaniach z warzywami i owocami, konkurs wiedzy o sezonowości w kuchni, konkurs o warzywach i owocach i ich właściwościach odżywczych. Dzieci uczestniczyły także w konkurencjach sportowych, grze twister z owocami i warzywami, konkursach plastycznych i zręcznościowych.
Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zaprosiła natomiast na kiermasz produktów wyróżnionych znakiem „Jakość Tradycja”. W sektorze, w którym swoje produkty promują i sprzedają członkowie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, przeprowadzony został konkurs „Smaki Regionów”.
Wśród wystawców znalazła się duża grupa przedstawicieli polskiego mleczarstwa: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, Średzka Spółdzielnia Mleczarska JANA ze Środy Wielkopolskiej, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Międzyborzu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu, Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim, AGRO-DANMIS Gramowscy, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Garwolinie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach, Spółdzielnia Mleczarska LAZUR w Nowych Skalmierzycach, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP-TOMYŚL z Nowego Tomyśla, Spółdzielnia Mleczarska KaMos z Kamiennej Góry, Spółdzielnia Mleczarska BIELUCH z Chełma, Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skierniewicach, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie, Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska KESEM z Włocławka.
(fot. Wiesław Sumiński)