800 plus. Producenci żywności i supermarkety nie będą największymi beneficjentami?
23.05.2023 -
Waloryzacja 500plus to oczywiście dobra informacja z punktu widzenia konsumpcji. To powinien być silny bodziec dla spożycia prywatnego w przyszłym roku, co oznacza pozytywne efekty zarówno dla producentów wyrobów konsumpcyjnych, jak i sektora handlowego. Jednak to nie musi oznaczać, że najbardziej skorzystają na tym producenci artykułów spożywczych i podmioty wyspecjalizowane w handlu tymi produktami - mówi nam Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao S.A.
Uszczuplenie dochodów gospodarstw domowych
Jak tłumaczy Grzegorz Rykaczewski, od połowy 2022 roku dynamika wzrostu cen detalicznych w Polsce pozostaje wyższa niż płac w sektorze przedsiębiorstw. Takie ujęcie nie jest wprawdzie obrazem wynagrodzeń w całej gospodarce, lecz pokazuje pewien trend.
- Efektem niekorzystnej relacji wzrostu cen i wynagrodzeń jest realne uszczuplenie dochodów gospodarstw domowych, co z kolei powoduje rezygnację z części wydatków. Wydatki na żywność są jednak bardziej odporne niż na inne dobra. W pierwszej kolejności ograniczamy więc zakupy produktów, które nie mają charakteru pierwszej potrzeby. Już w drugiej połowie ubiegłego roku obserwowaliśmy spadek r/r sprzedaży detalicznej w przypadku grupy: meble, RTV, AGD. Co ważne był to spadek w cenach stałych, czyli po uwzględnieniu inflacji - mówi ekspert Banku Pekao SA.
800 plus. Wsparcie dla sprzedaży produktów spożywczych
Jego zdaniem, podwyższenie świadczenia na dzieci w przyszłym roku będzie stanowiło wsparcie dla sprzedaży produktów spożywczych, ale raczej spodziewa się tutaj przesunięcia popytu w stronę produktów droższych niż skoku wolumenowego.
- Znacznie większy wpływ może być odnotowany w przypadku pozostałych dóbr oraz usług, na których obecnie Polacy zaczęli bardziej oszczędzać - dodaje.
800 zamiast 500 plus
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział w trakcie konwencji partii zwiększenie od 2024 r. świadczenie 500+ do kwoty 800 zł. To wywołano lawinę komentarzy na temat realnego wpływu tej "podwyżki" na rynek spożywczy i handlowy.
(23.05.203 za portalspozywczy.pl)