99 procent dorosłych Polaków dostrzega wzrost cen

02.05.2022 -

99% dorosłych Polaków dostrzega wzrost cen, w tym 88% ogółu badanych uważa, że ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku wzrosły w sposób zdecydowany – podano w poniedziałkowej informacji prasowej CBOS.

Wszyscy widzą wzrost cen

"Praktycznie wszyscy dorośli (99%) dostrzegają wzrost cen, w tym ogromna większość (88% ogółu badanych) uważa, że ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku wzrosły w sposób zdecydowany. W stosunku do poprzednich pomiarów pogłębiło się przekonanie o zdecydowanym wzroście cen i obecnie odsetek wyrażających taki pogląd jest najwyższy od października 2021 roku" - podano w opublikowanej w poniedziałek informacji z wyników badania CBOS, poświęconego postrzegania inflacji.

Z badania wynika, że opinie o zdecydowanym wzroście cen dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-zawodowych. Można jednak zauważyć, że pogląd taki ponadprzeciętnie często wyrażają gorzej sytuowani badani - o najniższych dochodach, nieprzekraczających 1000 zł per capita (95%), niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (93%) oraz absolwenci wyższych uczelni (93%).

Wzrost cen żywności i paliw

Jak wskazał CBOS, dla największej grupy respondentów najbardziej odczuwalny jest wzrost cen żywności (90%), a w dalszej kolejności wzrost cen paliw do środków transportu (75%) oraz energii elektrycznej (56%). Dla znacznej części badanych najbardziej dotkliwe są podwyżki związane z użytkowaniem mieszkania lub domu, np. wywozu śmieci, gazu, wody, kanalizacji (36%), wzrost cen lekarstw (24%) oraz materiałów budowlanych, wyposażenia mieszkania lub domu i usług remontowo-budowlanych (19%). Co dziewiąty w tym kontekście wymienił świadczenia medyczne, w tym: wizyty lekarskie, stomatologiczne, badania (11%). Pozostałe produkty i usługi wskazywane były przez stosunkowo niewielu ankietowanych (od 1% do 6%).

„Oczekiwania inflacyjne są zbliżone do zarejestrowanych trzy miesiące wcześniej. Nadal niemal wszyscy badani są przekonani, że w ciągu najbliższego roku ceny wzrosną (92%), w tym większość sądzi, że wzrosną one zdecydowanie (62%)" - stwierdzono w informacji prasowej CBOS.

Obawy wnikające ze wzrostu cen

Wynika z niej ponadto, że zdecydowanego wzrostu cen w ciągu najbliższego roku częściej niż pozostali obawiają się osoby źle oceniające warunki materialne swoich gospodarstw domowych (76%), respondenci z wykształceniem wyższym (71%), ankietowani w wieku 25-24 lata (70%), mieszkańcy małych miast do 20 000 mieszkańców (74%), a w grupach społeczno-zawodowych - kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (76%). Poza tym wyraźnego wzrostu cen częściej spodziewają się ankietowani identyfikujący się z lewicą (71%) niż z centrum (63%) bądź z prawicą (54%).

"Największa część badanych jest zdania, że w ciągu ostatniego roku dochody ich gospodarstw domowych nie zmieniły się (47%). Jednak niewiele mniejsza grupa uważa, że wzrosły - 39%, a najmniejsza - że spadły (13%). W porównaniu z wynikami dwóch poprzednich badań wyraźnie zwiększył się odsetek respondentów deklarujących wzrost dochodów gospodarstw domowych (w stosunku do pomiaru styczniowego z 28% do 39%)" - podano w informacji prasowej CBOS.

Badanie zostało zrealizowane w dniach od 28 marca do 7 kwietnia 2022 roku na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 54,8% metodą CAPI, 28,3% - CATI i 16,9% - CAWI).

(02.5.2022 za portalspozywczy.pl/PAP)


Współpraca