Analityk: W miesiącach letnich cena mleka może spaść poniżej 2 zł/l
10.05.2023 -
W ocenie Doroty Grabarczyk perspektywy dla rynku mleka obecnie nie przedstawiają się najlepiej. Gospodarstwa wciąż znajdują się pod presją wysokich kosztów produkcji i spadających cen mleka.
W przeciągu trzech miesięcy tego roku cena mleka spadła, w porównaniu do grudnia 2022 r. o 19,22%
- Ceny mleka w letnich miesiącach niestety również nie powinny wzrosnąć - przewidują eksperci.
- Systematycznie wzrasta ilość skupowanego mleka w Polsce.
- Niskie ceny mleka obowiązują także w innych krajach członkowskich. Według wstępnych danych Komisji Europejskiej w kwietniu trend spadkowy zostanie utrzymany.
- Dwa ostatnie lata, pod względem ceny mleka były korzystne dla producentów mleka. Niestety patrząc na koszty produkcji sytuacja nie wyglądała już tak kolorowo. Obecna sytuacja w jakiej znaleźli się producenci mleka jest jeszcze trudniejsza. Od początku bieżącego roku cena mleka ulega korekcie – ocenia Dorota Grabarczyk, analityk rynku mleka PFHBiPM.
Jak zaznacza analityk, w przeciągu trzech miesięcy 2023 roku cena mleka spadła, w porównaniu do grudnia o 19,22% W okresie styczeń – marzec 2023 średnia cena mleka wynosiła 231,82 zł/hl i nadal pozostawała wyższa o 23,4% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
- Eksperci przewidują, że w miesiącach letnich, kiedy produkcja mleka osiąga największe wartości, cena niestety nadal będzie utrzymywać trend spadkowy i może spaść poniżej 2 zł/l. – informuje Grabarczyk.
Wzrasta ilość skupowanego mleka
W Polsce od wielu lat odnotowywany jest systematyczny wzrost skupu mleka. Średnioroczny wzrost skupu wynosił przeważnie około 2% W marcu bieżącego roku skup mleka wyniósł 1 094,4 mln l i był o 10,8% wyższy niż w lutym oraz o 0,7% wyższy niż w marcu 2022 roku. W okresie od stycznia do marca skup surowca wyniósł 3 135,8 mln l i był o 0,9% wyższy niż w analogicznym okresie 2022 roku.
Spadki cen mleka notowane w całej Europie
Jak informuje Dorota Grabarczyk, sytuacja cenowa podobnie wygląda również w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Według ostatnich danych Komisji Europejskiej, z 5 maja 2023 roku, średnia cena mleka w marcu 2023 roku, osiągnęła poziom 50,38 EUR/100 kg, co oznacza spadek o 5,5% w porównaniu do lutego 2023, jednak nadal pozostawała o 14,7% wyższa niż w marcu 2022 r. Według wstępnych danych Komisji Europejskiej w kwietniu bieżącego roku trend spadkowy zostanie utrzymany, a cena spadnie poniżej 50 EUR/100 kg. W marcu 2023 roku, w dwudziestu dwóch państwach członkowskich ceny mleka odnotowały spadki, w relacji miesięcznej.
- Spadek ceny surowca związany jest ze spadkami cen produktów mlecznych, a to z kolei związane jest ze zmniejszonym popytem na te produkty. Chiny, które są jednym z największych importerów artykułów mleczarskich, w ostatnich kilkunastu miesiącach znacznie obniżyły swoje zakupy. Spadek cen produktów mlecznych doskonale widać na wynikach nowozelandzkiej giełdy GDT. Co prawda dwie ostatnie aukcje (18 kwietnie i 2 maja) zakończyły się dodatnim indeksem cenowym, to poprzednie aukcje przeważnie kończyły się na minusie – dodaje ekspertka.
Jak podkreśla analityk, dużym wyzwaniem dla producentów mleka pozostają wysokie koszty produkcji, które pomimo delikatnych spadków, nadal pozostają zdecydowanie wyższe niż jeszcze 2 lata temu. Dla przykładu śruta sojowa w maju 2021 roku kosztowała 1 979 zł/t, w bieżącym roku producenci muszą zapłacić 2 281 zł/t. Nadal wysoka pozostaje cena energii elektrycznej, paliw, nawozów.
Będzie ubywać gospodarstw mleczarskich
- To wszystko wpływa na spadek opłacalności produkcji mleka, co będzie wiązać się z tym, że producenci będą rezygnować z produkcji. Wielu z nich już dużo wcześniej zastanawiało się nad podjęciem takiej decyzji, jednak powstrzymywała ich wysoka cena surowca, która utrzymywała się w ubiegłym roku. Niestety teraz, przy takich drastycznych spadkach podejmą tą decyzje i zrezygnują z produkcji mleka z powodu braku opłacalności – informuje Grabarczyk.
Jak zaznacza ekspertka, PFHBiPM oraz inne organizacje współpracujące w ramach Porozumienia dla Mleczarstwa zwracały się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań na szczeblu unijnym, mających na celu doprowadzenie do uruchomienia interwencji, głównie skupu interwencyjnego OMP i masła, a także o urealnienie cen interwencyjnych, które nie są adekwatne do dzisiejszej sytuacji rynkowej i nie były zmienianie od kilkunastu lat.
- Komisja Europejska jest niechętna do podjęcia takich działań, argumentując, że zmiana ceny wymaga przeprowadzenia całego procesu legislacyjnego. Uważa również, że siatką bezpieczeństwa dla rolników są płatności bezpośrednie, o które, jak się teraz okazuje wcale nie jest tak łatwo się ubiegać, ze względu na nową WPR i prowadzenie ekoschematów. Nowe zasady są trudne i skomplikowane. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze Zielony Ład, a w szczególności Strategia „Od pola do stołu”, która nakłada kolejne wymagania i ograniczenia, co może przyczynić się do jeszcze większych kosztów produkcji, spadku opłacalności oraz pogorszenia konkurencyjności polskiego rolnictwa – podsumowuje Grabarczyk.
(10.05.2023 za farmer.pl)