Andrzej Gantner na EEC 2023: Projekt ustawy o systemie kaucyjnym jest mocno spóźniony

28.04.2023 -

Nie ma jasno określonej kwestii, czy kaucja będzie czy nie będzie podlegała VAT-owi, jeżeli chodzi o opakowania jednorazowego użytku - powiedział Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności w trakcie debaty "GOZ w przemyśle spożywczym", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jest najnowszy projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego

W kwietniu br. opublikowano nowy projekt ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego. Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności tłumaczył, że z jednej strony dobrze, że kolejny, trzeci projekt już jest, ale z drugiej strony nie wiadomo, czy w najbliższym czasie będzie on procedowany.

Gantner uważa też, że projekt jest mocno spóźniony. - Nawet jeśliby został uchwalony w tej kadencji, to termin, który jest wyznaczony, czyli pierwszego stycznia 2025 roku na rozpoczęcie realizacji obowiązku przez wprowadzających zbiórki opakowań ujętych w systemie kaucyjnym, jest nierealny. Nie jest możliwe zbudowanie w tak krótkim czasie systemu kaucyjnego w kraju, który ma 13 mld opakowań rocznie – tłumaczył.

Branża napojowa nie chce kar nie ze swojej winy

- Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że jeżeli ustawa będzie dalej procedowana i zostanie uchwalona w tej kadencji, to trzeba wydłużyć o rok możliwość realizacji obowiązku przez wprowadzających poza systemem kaucyjnym, czyli żeby mogli realizować to indywidualnie albo przy pomocy organizacji odzysku – podkreślił.

- W innym przypadku okaże się, że cokolwiek zostanie zebrane, nie będzie zaliczone jako zbiórka. Co więcej, spotkają nas kary wynikające z ustawy o systemie kaucyjnym – dodał.

Czy kaucja będzie podlegała VAT-owi?

Andrzej Gantner zauważył, że w najnowszym projekcie ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego jest co prawda zapisanych wiele rzeczy pozytywnych dla branży spożywczej i napojowej, ale nie wszystko jest korzystne.

- W dalszym ciągu nie ma jasno określonej kwestii, czy kaucja będzie czy nie będzie podlegała VAT-owi, jeżeli chodzi o opakowania jednorazowego użytku. A to jest bardzo ważne, ponieważ jeśli będzie podlegała VAT-owi, to wszyscy będziemy mieli bardzo poważne kłopoty, a państwo na tym zarobi – mówił.

- A nie po to ma być stworzony system kaucyjny, żeby ktoś na tym zarabiał. Cele są jasno zdefiniowane – system ma powstać, żebyśmy mogli spełnić wymogi środowiskowe, żebyśmy osiągnęli poziomy zbiórki recyklatu – dodał.

Podkreślił, że w przypadku niewdrożenia systemu kaucyjnego, trudno sobie wyobrazić, w jakiej sytuacji będzie branża napojowa, która będzie zobowiązana ustawą SUP do realizacji poziomów selektywnej zbiórki, a z drugiej strony nie będzie miała systemu kaucyjnego, który pozwala na realizację tych poziomów.

Dlatego, jak tłumaczył Gantner, główny postulat do rządu jest taki, żeby jak najszybciej pojawiła się ustawa o systemie kaucyjnym.

(28.04.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca