Andrzej Gantner: ustawa o systemie kaucyjnym to bubel prawny. Ryzyko olbrzymich strat w handlu

01.09.2023 -

Ustawa o systemie kaucyjnym to jeden z największych bubli prawnych. Powstało ryzyko olbrzymich strat po stronie handlu - komentuje Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

System kaucyjny. Nie wszyscy są zadowoleni z ustawy

Czas batalii prawnej o system kaucyjny minął. Rodząca się ponad dwa lata ustawa doczekała się nie tylko uchwały sejmu, ale też podpisu prezydenta. Nie znaczy to jednak, że wszystkim przedsiębiorstwom oraz organizacjom ustawa się podoba.

Przypomnijmy, 13 lipca Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą w Polsce system kaucyjny. Zgodnie z przepisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

16 sierpnia połączone komisje sejmowe gospodarki i środowiska opiniowały poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym uchwalone przez Senat. 17 sierpnia odbyło się głosowanie plenarne, podczas którego sejm odrzucił wszystkie trzy poprawki senatu.

31 sierpnia Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym opakowań. Nowela przewiduje, że system kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r.

System kaucyjny: widmo wielomiliardowych kar dla producentów

Wdrożenie systemu kaucyjnego to skomplikowany proces. Ważne, aby system był efektywny dla firm i organizacji, które będą go tworzyć. Nie wszyscy są zadowoleni z kształtu ustawy - m.in. firmy mleczarskie zwracają uwagę, że sejm odrzucił poprawki senatu, które miały na celu stworzenie prawdziwie funkcjonującego systemu kaucyjnego

Marcin Hydzik, Prezes Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka podkreśla, że podczas dyskusji na posiedzeniach komisji senackich i sejmowych przedstawiciele rządu nie potrafili skutecznie wytłumaczyć, dlaczego poziomy zbiórki w 2026 roku z ustawy mają wyższe niż te wymagane przez UE.

Także przedsiębiorstwa piwowarskie przedstawiają swoje obawy. - Odrzucono wszystkie 3 poprawki Senatu - jedyne, które na tym ostatnim etapie legislacyjnym zostały wprowadzone. Miały one mocne uzasadnienie merytoryczne i dawały szansę na chociaż częściowe naprawienie tej ustawy. Były popierane przez bardzo szeroką koalicję producentów oraz związków zawodowych. Naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego większość sejmowa nie pozwoliła chociażby na stworzenie w 2025 roku alternatywy w sytuacji, gdyby system kaucyjny nie zdążył powstać. Ten dodatkowy rok dałby nieco więcej czasu na przygotowanie i uruchomienie systemu. A tak mamy bardzo mało czasu i widmo wielomiliardowych kar dla producentów - mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPP – Browary Polskie.

Andrzej Gantner: możliwość malwersacji kaucji

Również organizacje branżowe mają wiele wątpliwości i zarzutów. - Ustawa o systemie kaucyjnym to jeden z największych i potencjalnie najbardziej niebezpiecznych finansowo i organizacyjnie dla przedsiębiorców bubli prawnych, jakie udało się "wyprodukować" obecnemu rządowi - komentuje Andrzej Gantner

- Nie tylko nierealny termin wejścia obowiązku zbiórki, ale również wprowadzona już po konsultacjach społecznych zmiana, która rozerwała łańcuch poboru kaucji - dodaje.

- W efekcie w odróżnieniu od pozostałych krajów z systemem kaucyjnym powstało ryzyko olbrzymich strat po stronie handlu i możliwość malwersacji kaucji na niespotykaną skalę - zaznacza.

Jego zdaniem ustawę trzeba "otworzyć" i poprawić jak najszybciej. - Mimo to, przedsiębiorcy muszą już teraz rozpocząć działania na rzecz utworzenia operatora. Logika biznesowa wskazuje, że im większy będzie operator, im więcej firm do niego się zapisze i im większymi strumieniami surowca będzie dysponował, tym ryzyko i koszty dla przedsiębiorców będą niższe - tłumaczy Andrzej Gantner.

Firmy z branży utworzyły grupę inicjatywną

1 września br. przedstawiciele branży napojowej poinformowali, że utworzyli grupę inicjatywną na rzecz budowy systemu kaucyjnego w Polsce.

Cały ciężar utworzenia i utrzymania systemu kaucyjnego spoczywa na firmach wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach objętych tym systemem. Dlatego Carlsberg Polska Sp. z.o.o., Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Colian Sp. z o.o., Grupa Maspex Sp. z o.o., Grupa Żywiec Sp. z o.o., Kompania Piwowarska S.A., Nestle Polska S.A., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o. o., Red Bull Sp. z o.o. oraz Żywiec Zdrój S.A. podpisały list intencyjny o współpracy przy utworzeniu podmiotu reprezentującego (operatora) niezbędnego do uruchomienia i funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce - informują firmy.

(01.09.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca