Bezpieczeństwo pracowników handlu i ciągłość dostaw to najważniejsze priorytety

18.03.2020 -

W obliczu narastającej epidemii koronawirusa handel detaliczny musi mierzyć się z nowymi wyzwaniami. – Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom sklepów oraz utrzymanie ciągłości dostaw i zatowarowania sieci handlowych to obecnie największe priorytety – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Jeszcze przed 4 marca, czyli dniem, w którym potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zachorowania na COVID-19, Polacy tłumnie ruszyli do sklepów w poszukiwaniu żywności z dłuższym terminem przydatności do spożycia oraz środków higienicznych. Od tego czasu trend ten się nie zmienił, więc sklepy zaczęły pracować na zwiększonych obrotach, aby zaspokoić potrzeby konsumentów. Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, pojawiła się potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa pracy pracownikom handlu.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji tłumaczy, że placówki handlowe realizują zalecenia GIS oraz wdrożyły wewnętrzne procedury w zakresie bezpieczeństwa pracowników i klientów.

– Pracownicy sklepów zostali wyposażeni w środki ochrony, m.in. rękawiczki i płyny do dezynfekcji rąk, zgodnie z zaleceniami WHO i ECDC. Zintensyfikowano regularne działania dotyczące czystości w sklepach. Przeprowadzana jest systematyczna dezynfekcja stanowisk kasowych, półek, posadzek oraz wózków i koszyków – mówi prezes POHiD.

– Klientów zachęca się do korzystania z płatności zbliżeniowych. Sieci handlowe na bieżąco monitorują sytuację. Podejmowane są regularne działania informacyjne, kierowane do pracowników sklepów i klientów – dodaje.

Innym problemem, z którym mogą się mierzyć sieci handlowe jest możliwość pojawienia się braków kadrowych w związku z koronawirusem. Zamknięcie granic może utrudnić pozyskiwanie pracowników z Ukrainy, ponadto mogą pojawić się absencje spowodowane kwarantanną lub zachorowaniem na COVID-19. Cześć pracowników już teraz została w domach, aby opiekować się dziećmi, które tymczasowo nie chodzą do szkoły.

– W przypadku pesymistycznego scenariusza niedobory kadr stanowić będą dla handlu poważne wyzwanie, dlatego zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom sklepów jest teraz największym priorytetem. Konsekwentna długofalowa polityka w tym zakresie sprzyjać będzie minimalizowaniu absencji w pracy. Sieci handlowe uruchomiły rekrutację dodatkowych kadr, skierowaną do osób bezrobotnych – wyjaśnia Renata Juszkiewicz.

Podkreśla również, że jedną z najważniejszych kwestii jest obecnie utrzymanie ciągłości dostaw i zatowarowania sklepów.

– Już dzisiaj widzimy, że sklepy są w pełni zaopatrzone. Towar jest na bieżąco uzupełniany. Będziemy postulować, aby po całkowitym zażegnaniu kryzysu przywrócony został handel w niedziele, celem odrobienia strat przez firmy handlowe i kontrahentów, czyli polskich przedsiębiorców – podsumowuje prezes POHiD.

(18.03.2020 za portalspozywczy.pl)


Współpraca