Burmistrz Końskich apeluje do zarządu mleczarni. Chodzi o przejęcie przez Polmlek

20.04.2023 -

Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański spotkał się z zarządem spółdzielni mleczarskiej, aby omówić obecną dzierżawę, a docelowo przejęcie OSM przez Polmlek. Zwrócił się także z ważną prośbą dotyczącą pracowników - pisze portal tkn24.pl.

Polmlek przejmie OSM Końskie

Nie milkną echa przejęcia przez Polmlek OSM Końskich. Firma podkreśla, że Polmlek dzierżawi, a w konsekwencji zamierza kupić zorganizowaną część majątku spółdzielni, ale nie spółdzielnię. Jej ewentualna likwidacja nie leży w kompetencji Grupy Polmlek. Wszyscy rolnicy OSM Końskie podpisali aneksy do umów na dostawy mleka do Grupy Polmlek.

Sytuacja pracowników OSM Końskie

Burmistrz Końskich przyznał w komentarzu dla tkn24.pl, że dowiedział się o zmianach ze środków masowego przekazu i był tym zaskoczony.

Spotkałem się z zarządem, który oszczędnie przedstawił sytuację znaną z wydanego komunikatu: że sytuacja finansowa jest zła, że spadek skupu mleka i jego wolumenu w tym roku postępował bardzo gwałtowanie, a możliwości finansowe spółdzielni szybko się kurczyły i w związku z tym zmiany własnościowe są rodzajem ratunku dla spółdzielni – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie na łamach tkn24.pl.

Krzysztof Obratański wystosował też do zarządu prośbę dotyczącą pracowników koneckiej mleczarni. Chodzi o otwartą komunikację wiedzy na temat przyszłości zakładu.

Poprosiłem również by w negocjacjach z właścicielem postawił kwestię przyszłości pracowników jako istotny element negocjacji. W tej sprawie nie usłyszałem zbyt zachęcających obietnic – dodaje burmistrz.

OSM Końskie i Polmlek. Związkowcy chcą wyjaśnień

Na początku kwietnia świętokrzyska Solidarność wystosowała apel z prośbą o wyjaśnienia związane z doniesieniami o sprzedaży Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich. Związkowcy zaznaczyli, że wystąpią do organów państwowych o monitoring transakcji.

„Niepokoje pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich, a także doniesienia medialne dotyczące planów sprzedaży tej firmy domagają się jasnych wyjaśnień" - podkreślono.

Dodano, że dzierżawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a w konsekwencji zakup majątku spółdzielni wymaga "dla porządku społecznego i prawnego klarownych deklaracji co do dalszego istnienia koneckiego przedsiębiorstwa, zatrudnionych tam pracowników i zabezpieczenia interesów dotychczasowych dostawców mleka - lokalnych rolników".

Zwrócono uwagę, że dodatkowe niepokoje dotyczą braku wypełnienia przez obecnego i przyszłego pracodawcę dyspozycji zawartych w Kodeksie Pracy dotyczących poinformowania pracowników oraz związków zawodowych "o przyczynach (zmiany właściciela), prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych dla pracowników"

(20.04.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca