Ceny mleka spadają na światowym rynku. Niemcy zaniepokojeni
04.08.2022 -
Choć w Niemczech ceny mleka nadal są wysokie, patrząc na rynek światowy, nasi zachodni sąsiedzi zaczynają się martwić. Inflacja i upały uderzają w mleko.
Pandemia koronawirusa, koszty, wojna i kryzys klimatyczny to czterej jeźdźcy apokalipsy, które wpływają na rynek mleka. Chociaż niemieccy producenci mleka mogliby liczyć na więcej pieniędzy, które mleczarnie im płacą, ceny eksportowe nadal spadają. Mimo że cena nadal jest u nich wysoka, przepowiada się niekorzystne zmiany.
Popyt na mleko się zmniejsza
Ceny mleka w Niemczech przekroczyły po raz pierwszy w czerwcu granicę 50 centów. Według AMI średnia krajowa cena wyniosła 52,3 centa za kilogram, a więc 16,7 centa powyżej poziomu z roku poprzedniego. Natomiast indeks platformy handlowej Global Dairy Trade ponownie sygnalizuje spadek w cenach. 2 sierpnia pojawiły się nowe liczby, a cena mleka znowu spadła o pięć procent. To już dziesiąty spadek z rzędu, poza lekkim plusem 1,5% na początku czerwca.
Spadek ceny wskazuje na spadający popyt na rynku światowym. Nie bez znaczenia jest tu niższy import z Chin w związku z pandemią korony i wysoką inflacją. Towarzyszy temu spadająca produkcja. W analizach zarówno amerykański Departament Rolnictwa (USDA), jak i Komisja Europejska spodziewają się mniejszej produkcji mleka w tym roku. Dotyczy to większości największych światowych producentów mleka.
Koszty produkcji równoważą ceny mleka w Niemczech
Wysokie ceny mleka w Niemczech, spadające ceny mleka na całym świecie plus spadający popyt – dla wielu hodowców bydła to trudny scenariusz. Nawet wysokie ceny niemieckich mleczarni nie są same w sobie kuszące, ponieważ są równoważone zwiększonymi kosztami produkcji. One natomiast mogą dalej rosnąć. Z jednej strony mamy do czynienia z kryzysami międzynarodowymi, takimi jak wojna na Ukrainie i obawa przed eskalacją między Chinami a Tajwanem. A z drugiej strony konsekwencje kryzysu klimatycznego, który w tym roku będzie miał pełny wpływ na produkcję pasz dla zwierząt.
Utrzymująca się susza i powtarzające się fale upałów powodują, że nie tylko podstawowe pasze stają się coraz rzadsze, a przez to droższe. Spada również na jakość, co może wpływać na poziom tłuszczu i białka w mleku. Konsumenci mogliby również jeszcze bardziej ograniczyć spożycie mleka, jeśli koszty życia wzrosną.
Ceny mleka w Niemczech przestaną rosnąć od jesieni
Rosnące ceny mleka w Niemczech mogą się skończyć jesienią. Pojawiają się pierwsze oznaki tego stanu rzeczy. Według Instytutu Gospodarki Żywnościowej (ife) w Kilonii, wartość towarowa mleka maleje od kwietnia. Oblicza się ją na podstawie średniego wykorzystania mleka ze sprzedaży tłuszczu i białka mleka. W ten sposób służy jako pierwszy wskaźnik zmiany cen na niemieckim rynku mleka. Jak podaje ife, pod koniec lipca wartość ta wynosiła 63,8 centów za kilogram mleka (przy 4,0% tłuszczu, 3,4% białka, netto, loco gospodarstwo). W czerwcu wartość ta wyniosła 65,8 groszy, w maju 66,6 centów, w kwietniu 67,5 centów. Mimo to wartość ta jest o prawie 28 centów wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
(04.08.2022 za swiatrolnika.info)