Ceny sera Gouda wzrosły do najwyższego poziomu w 2024 r.
Światowe ceny masła wzrosły czternasty miesiąc z rzędu, osiągając nowy rekordowy poziom, ze względu na silny popyt międzynarodowy, przy ograniczonych zapasach, szczególnie w Europie Zachodniej. Wzrosły również ceny sera.
Wzrost cen produktów mlecznych
Od listopada 2023 r. utrzymuje się wzrostowy trend wartości indeksu cen produktów mlecznych FAO. W listopadzie 2024 r. wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 139,9 pkt., o 0,9 pkt. wyższym niż w październiku 2024 r. Wskaźnik ten był o 23,4 pkt. wyższy niż przed rokiem.
Jak podaje KOWR na wzrost wartości indeksu cen miały wpływ rosnące ceny proszku mlecznego i masła na rynku międzynarodowym, co było przede wszystkim wynikiem spadku produkcji mleka w Europie Zachodniej.
Ceny masła
W tygodniu zakończonym 8 grudnia ceny masła wzrosły o 11,4% mdm i 49,2% rdr do 36,68 zł/kg (masło w blokach) – wynika z opublikowanych we wtorek danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Światowe ceny masła wzrosły 14. miesiąc z rzędu, osiągając nowy rekord.
Światowe ceny masła wzrosły czternasty miesiąc z rzędu, osiągając nowy rekordowy poziom, ze względu na silny popyt międzynarodowy, przy ograniczonych zapasach, szczególnie w Europie Zachodniej.
Cena sera
Wzrosły również ceny sera, w wyniku mniejszej dostępności rynkowej, co było spowodowane popytem importowym na dostawy spotowe.
Ceny sera Gouda wzrosły do najwyższego poziomu w 2024 r. (średnio 23,33 zł/kg).
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła we wtorek przetarg na sprzedaż 1000 ton masła, by ustabilizować sytuację na polskim rynku w związku ze światowymi wzrostami cen.
Przetarg dotyczy sprzedaży mrożonego masła w blokach 25 kg. Minimalna cena sprzedaży masła wynosi 28,38 zł/kg (bez VAT)