Co dalej z jednorazówkami? Czy trzeba będzie za nie płacić?

03.08.2023 -

Jacek Ozdoba, wiceminister środowiska odpowiedział na interpelację posła Michała Gramatyki oraz grupy posłów z 19 lipca 2023 r. w sprawie prac Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Czy trzeba będzie płacić za "zrywki"?

Zrywki: Jacek Ozdoba odpowiada na interpelację

"Czy resort planuje w najbliższym czasie zająć się problemem zrywek? A jeśli nie, to dlaczego nie?" - zapytano w interpelacji.

"Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzenia regulacji mających na celu eliminację z obiegu bardzo lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, zwanych dalej „zrywkami”. Należy wskazać, że zrywki mogą być oferowane klientom bezpłatnie (bez pobierania opłaty recyklingowej od nabywającego zrywkę) wyłącznie w sytuacji, w której są one wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności - czytamy odpowiedź Jacka Ozdoby.

"Dlatego też z uwagi na powyższe oraz określony w art. 19aust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2022 r. poz. 699, z późn. zm.) zakres działań podejmowanych w celu zapobiegania powstawaniu odpadów uwzględniający m.in. zmniejszenie wytwarzania odpadów żywności w produkcji podstawowej, przetwórstwie i wytwarzaniu, w sprzedaży detalicznej i innej dystrybucji żywności, w usługach gastronomicznych oraz w gospodarstwach domowych, całkowita eliminacja zrywek wydaje się obecnie niemożliwa " - tłumaczył wiceminister środowiska.

MKiŚ porusza kwestie związane z ograniczeniem używania "zrywek"

Posłowie zadali też pytanie o finanse: "Z tytułu opłaty recyklingowej w ostatnich latach wpływa do budżetu po ok. 175 milionów zł rocznie. Jaka część z tych środków trafia na informujące i edukacyjne akcje na temat jednorazowych zrywek/foliówek?"

"Zgodnie z art. 40c ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 160, z późn. zm.) pobrana opłata recyklingowa jest wnoszona na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym została pobrana. Z kolei zgodnie z art. 40cb ust. 2 oraz ust. 3 ww. ustawy wpływy z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej powiększone o przychody z oprocentowania rachunku bankowego i pomniejszone o dochody, o których mowa w ust. 3, marszałek województwa przekazuje na rachunek dochodów budżetu państwa, w terminie 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły; wpływy z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej w wysokości 1% stanowią dochody budżetu samorządu województwa z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej i obsługę administracyjną systemu poboru tych opłat" - czytamy odpowiedź Jacka Ozdoby.

Wiceminister środowiska wyjaśnia ponadto, że "zgodnie z art. 29a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, z późn. zm.) równowartość pobranej opłaty recyklingowej, o której mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, jest wnoszona, na rachunek bankowy Funduszu Termomodernizacji i Remontów, zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym z realizacji porozumień, o których mowa w art. 11c ust. 1 (przedsięwzięcia niskoemisyjne), w roku:

1) 2021 - w wysokości nie wyższej niż 185 000 000 zł;
2) 2022 - w wysokości nie wyższej niż 177 700 000 zł;
3) 2023 - w wysokości nie wyższej niż 173 000 000 zł;
4) 2024 - w wysokości nie wyższej niż 167 500 000 zł."

- Jednocześnie należy wskazać, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska w realizowanych zadaniach informacyjnych i edukacyjnych, m.in. wydarzeniach, postach w mediach społecznościowych, artykułach prasowych, audycjach i kampaniach, porusza kwestie związane z ograniczeniem używania opakowań jednorazowego użytku, takich jak foliówki/zrywki - tłumaczy wiceminister środowiska.

(03.08.2023 za portalspozywczy.pl)


Współpraca