Co KE zrobi, aby ratować unijny rynek mleka?

08.04.2020 -

Z powodu trudności eksportowych europejski sektor mleczarski traci 120 mln euro – zauważył europoseł Krzysztof Jurgiel i skierował do KE pytania o planowane czynności zaradcze.

Jak podał były minister rolnictwa, pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmniejszenie popytu UE i krajów spoza UE na produkty mleczne, co stanowi poważne zagrożenie dla sektora mleczarskiego UE. – Sytuacja na tym rynku, w ostatnim roku stabilna, zmieniła się: drastyczny spadek cen, trudności w eksporcie produktów, gwałtowny wzrost cen opakowań, wzrost cen frachtów czyni nieopłacalny eksport do krajów trzecich – podkreślił poseł i dodał, że ograniczenie konsumpcji, spowodowane m.in całkowitą utratą rynku z sektora hotelarskiego i gastronomicznego, powoduje realne niebezpieczeństwo dla rolników i przetwórców.

W związku z tym europoseł pytał:

„1. W jaki sposób Komisja planuje dalej zapewniać sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku, biorąc pod uwagę wprowadzane przez niektóre państwa ograniczenia związane z zamykaniem granic i obowiązkiem pozostawania w kwarantannie dla pracowników poruszających się między państwami członkowskimi oraz zapewnić, że ten rynek nie będzie przedmiotem niepotrzebnych w sytuacji występowania siły wyższej ograniczeń wynikających z prawa konkurencji?

2. Czy zostanie uruchomiona możliwość prywatnego przechowywania wszystkich produktów mlecznych (SMP, masła, wszystkich rodzajów serów, mrożonego mleka lub twarogu bawolego) w celu uzupełnienia interwencji publicznej? Przy jakim poziomie strat Komisja planuje uruchomienie interwencyjnego skupu SMP?

3. Czy Komisja planuje przeznaczyć dodatkowe środki na wsparcie działań związanych z utratą rynków eksportowych na skutek COVID-19?”

Pytania zostały zadane na podstawie artykułu 138 Regulaminu Parlamentu Europejskiego „Pytania wymagające odpowiedzi na piśmie”, który stanowi:

„1. Każdy poseł, każda grupa polityczna lub komisja może wnosić pytania wymagające odpowiedzi na piśmie do Przewodniczącego Rady Europejskiej, do Rady, Komisji lub Wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku do niniejszego Regulaminu (1). Wyłączną odpowiedzialność za treść pytań ponosi ich autor.

2. Pytania są przekazywane w formie elektronicznej Przewodniczącemu. Przewodniczący rozstrzyga kwestie dotyczące dopuszczalności pytań. Decyzja Przewodniczącego opiera się nie tylko na przepisach określonych w załączniku, o którym mowa w ustępie 1, ale także na ogólnych przepisach Regulaminu. Autor pytania zostaje powiadomiony o uzasadnionej decyzji Przewodniczącego.

3. Każdy poseł, każda grupa polityczna lub komisja może złożyć maksymalnie dwadzieścia pytań w okresie trzech kolejnych miesięcy. Co do zasady adresat pytania udziela na nie odpowiedzi w ciągu sześciu tygodni od przekazania mu pytania. Jednakże każdy poseł, każda grupa polityczna lub komisja może co miesiąc wskazać jedno ze swoich pytań jako pytanie priorytetowe, na które adresat pytania ma udzielić odpowiedzi w ciągu trzech tygodni od przekazania mu pytania.

4. Oprócz autora pytanie mogą poprzeć też inni posłowie. Zgodnie z ust. 3 pytania te zostaną zaliczone na poczet maksymalnej liczby pytań jedynie autorowi, a nie posłom popierającym pytanie.

5. Jeśli adresat nie udzielił odpowiedzi na dane pytanie w terminie określonym w ust. 3, właściwa komisja może podjąć decyzję o wpisaniu tego pytania do porządku dziennego swojego następnego posiedzenia.

6. Pytania i odpowiedzi, wraz z dotyczącymi ich załącznikami, są publikowane na stronie internetowej Parlamentu.”

(08.04.2020 za farmer.pl)


Współpraca