Co w 2022 r. może wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji mleka

19.01.2022 -

Ceny mleka w skupie sukcesywnie rosną, ale towarzyszą im również wzrosty kosztów produkcji. Są jednak sygnały, że w przypadku zmian w niektórych mleczarniach koszty te mogą nieco spaść.

- Szansą dla hodowców jest duża konkurencyjność naszych produktów mleczarskich na światowych rynkach, mimo wciąż rosnących kosztów wytworzenia mleka. Dużą zasługę należy tu przypisać korzystnemu dla eksporterów kursowi euro i dolara w stosunku do słabej złotówki. Duży export naszych wyrobów wpływa bezpośrednio na doskonałą kondycję polskich mleczarni, zapewniając stabilność odbioru surowca od dostawców oraz dając szansę na wzrost ceny mleka w wyniku dzielenia się przez mleczarnie wypracowanymi zyskami z członkami spółdzielni – mówi Paweł Kasprowicz, kierownik działu bydła De Heus.

Jak polityka mleczarni wpłynie na koszty produkcji mleka?

Zdaniem Kasprowicza na poprawę rentowności produkcji mleka może mieć również wpływ rezygnacja wielu mleczarni z wprowadzonego ponad 5 lat temu projektu produkcji mleka od krów żywionych bez GMO. Część podmiotów skupujących już od 1. stycznia zaprzestała produkcji bez GMO, pozostali czekają na rozwój sytuacji przyglądając się sytuacji w branży. W opinii Pawła Kasprowicza, powrót do „konwencjonalnego systemu żywienia” z udziałem surowców GMO pozwoli na obniżenie kosztów produkcji nawet o kilka procent, bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo żywności.

Co czeka producentów mleka w 2022 r.?

Zdaniem ekspertów z De Heus, producenci mleka muszą liczyć się z dalszym wzrostem kosztów produkcji mleka, nie zawsze rekompensowanym wyższą ceną za sprzedaż surowca. Wzrost cen może obejmować takie obszary jak: surowce paszowe, nawozy, energię, co powodować będzie pogorszenie ostatecznego wyniku finansowego gospodarstw rolnych. Dodatkowo, wysoki poziom inflacji oraz boom budowlany, wpłyną na wyhamowanie zaplanowanych inwestycji.

- Dlatego doradzamy hodowcom już od etapu pola. Podpowiadamy jak uprawiać kukurydzę i trawę, aby mieć najlepszą i najtańszą bazę pasz objętościowych. Troszczymy się o przyszłość stada krów, kładąc duży nacisk na prawidłowy odchów cieląt i kondycję jałówek. Projektujemy dla naszych klientów obory, aby zwierzęta miały jak najlepsze warunki do produkcji mleka. Dajemy wskazówki dotyczące dobrostanu zwierząt, aby mogły produkować zdrowy i najwyższej jakości surowiec gotowy sprostać wymaganiom najbardziej restrykcyjnych zakładów mleczarskich. Dbamy, wspólnie z naszymi klientami o ich zyski, analizując sytuację ekonomiczną stada i wskazując miejsca, w których istnieją jeszcze obszary do optymalizacji – informuje Paweł Kasprowicz z De Heus.

(19.01.2022 za farmer.pl)


Współpraca