Co z polskim rolnictwem po wejściu Ukrainy do UE? Oto rozwiązania inne niż blokada granicy

O co warto zadbać, aby wejście Ukrainy do Unii nie było zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i innych państw graniczących? M.in. na to pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty pt. Polska, Ukraina, Europa na konferencji EEC Trends.

Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą a protesty rolników

"Nowy ATM, czyli umowa o wolnym handlu z Ukrainą jest wypadkową interesów Ukrainy i państw członkowskich UE. Ale te interesy są rozbieżne. Inne interesy mają państwa zainteresowane importem zboża jak Hiszpania, Portugalia czy Włochy, a inne interesy mają państwa przyfrontowe, w tym Polska, które są znaczącym producentem i eksporterem zboża" - powiedziała Monika Piątkowska, prezeska Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej.
Czy protesty polskich rolników wpłyną na relacje gospodarcze Polski i Ukrainy? Zdaniem Moniki Piątkowskiej, trzeba zrobić wszystko, żeby tak się nie stało.


Ukraina w Unii Europejskiej. Co to szansa dla polskiego rolnictwa?

"Dobrze byłoby gdyby Ukraina weszła w struktury Unii Europejskiej. Musimy wykorzystać przyszłą akcesję Ukrainy i współpracę w ramach umowy o bezcłowym handlu jako szansę. To szansa na zreformowanie podejścia do polskiego rolnictwa i przetwórstwa i na budowanie długofalowych relacji z Ukrainą. Także na tu i teraz, czyli do czerwca, do momentu wejścia w życie nowego ATM-u, który powinniśmy jeszcze negocjować" - podkreśliła prezeska Izby Zbożowo-Paszowej.
Jak podkreśliła, te rozmowy na poziomie bilateralnym to test dla polskiego rządu i ministerstwa rolnictwa, ponieważ a "aby wejście Ukrainy nie było zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i innych państw graniczących, trzeba wypracować narzędzia chroniące polskie rolnictwo".
Dodała, że Polska powinna skupić się na realizacji programu odbudowy polskiego przetwórstwa, otwierania nowych rynków i integracja instytucji, żeby systemowo otwierać rynki dalekie. "Mamy surowiec polski i ukraiński. Ten czas powinniśmy wykorzystać, aby pozyskiwać fundusze z UE na modernizację infrastruktury" - przyznała Monika Piątkowska.

 

Ukraina będzie spichlerzem żywnościowym Europy

Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej podkreślił, że Ukraina będzie spichlerzem żywnościowym Europy - "czy nam się to podoba czy nie". Przemawiają za tym czarnoziemy, klimat i struktura ukraińskiego rolnictwa. To gospodarstwa po kilka czy kilkanaście tysięcy hektarów w agro holdingach. I - jego zdaniem - powinniśmy znaleźć na to rozwiązanie, inne niż blokowanie granicy.
"Rozmawiałem z przedstawicielami Polskiej Izby Makaronu, którzy mówią, że chcą taniego zboża, aby sprostać konkurencji. Producenci makaronów w Turcji stali się europejską potęgą, korzystając z surowców z Ukrainy" - tłumaczył.
W kontekście rolnictwa, Jacek Piechota mówił o dwóch prędkościach: rozwiązaniu doraźnych problemów oraz strategicznych, które zabezpieczą polskie interesy w Ukrainie.

 

Szczepionka na ukraińskie rolnictwo

- Jestem zwolenniczką wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, również w kontekście rolnictwa przetwórstwa i handlu, ponieważ obecnie nasza sytuacja jest najgorsza – ukraińscy rolnicy mają dostęp do unijnego rynku, jednocześnie ich towary nie podlegają przepisom i regulacjom unijnym – oznajmiła prezes Izby Zbożowo-Paszowej dodając, że ta konkurencyjność rolnictwa ukraińskiego ma dodatkowe "fory".
Monika Piątkowska zwróciła uwagę, że w momencie kiedy Ukraina będzie wchodziła do Unii Europejskiej, jej potrzeby będą inne, niż było to w kontekście polskiego rolnictwa. Ukraińskiemu rolnictwu nie będzie tak zależało na dopłatach bezpośrednich. - Kijowowi będzie bardziej zależało na otartym i nieograniczonym dostępie do rynku europejskiego i rynków globalnych poprzez umowy do wolnym handlu, jakie ma UE — stwierdziła.
To fundamentalna różnica, która wymusi strukturalną zmianę Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Wspólności.
- Przed 2004 rokiem Europa przygotowała sobie szczepionkę w postaci wspólnej polityki rolnej i taką samą szczepionkę musimy sobie przygotować dzisiaj — zauważyła Jadwiga Emilewicz, była pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
 
 

Współpraca