Coraz więcej sygnałów świadczących o spowolnieniu popytu konsumpcyjnego

21.10.2022 -

W gospodarce można dostrzec coraz więcej sygnałów świadczących o spowolnieniu popytu konsumpcyjnego - napisał starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Olipra, odnosząc się do publikacji GUS. Jego zdaniem możliwe są jeszcze dwie podwyżki stóp proc. po 25 pb.

Spadła sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2022 r. wzrosła 4,1% w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,8% - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Jak stwierdził starszy ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra, po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się we wrześniu o 0,9% m/m (drugi miesiąc wzrostu z rzędu), co wskazuje na utrzymujący się silny popyt konsumpcyjny.

Widać spowolnienie popytu konsumpcyjnego

Zauważył jednak, że mimo utrzymującego się relatywnie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych, wpieranego m.in. przez efekty niskiej ubiegłorocznej bazy w kategorii "tekstylia, odzież, obuwie"), w danych można dostrzec coraz więcej sygnałów świadczących o spowolnieniu popytu konsumpcyjnego. Wskazał, że na szczególną uwagę zasługuje pogłębiający się spadek sprzedaży detalicznej w kategorii "paliwa" (-20,4% r/r we wrześniu wobec -14,2% w sierpniu), który wskazuje, że konsumenci ograniczają ich zakup ze względu na silnie rosnące ceny. Ponadto - jak napisał - obniża się również sprzedaż detaliczna w kategoriach "meble, RTV, AGD" (-4,3% wobec -2,8%) oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (-2,9% r/r wobec -6,8%), co świadczy o słabnącym popycie gospodarstw domowych na dobra trwałego użytku.

Na pogorszenie perspektyw popytu konsumpcyjnego wskazują również opublikowane w tym tygodniu wyniki badań koniunktury. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wyznaczył w październiku nowe historyczne minimum, podczas gdy wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) pozostaje na najniższym poziomie od maja 2020 r., czyli od czasu pierwszego lockdownu - wskazał Olipra.

Wyraźne wyhamowanie konsumpcji

W jego ocenie, dane o sprzedaży detalicznej za okres lipiec-wrzesień stanowią nieznaczne ryzyko w górę dla naszej prognozy konsumpcji w III kw. (1,1% r/r wobec 6,4% w II kw.).

Nie zmienia to jednak naszej oceny, zgodnie z którą kolejne kwartały przyniosą wyraźne wyhamowanie konsumpcji i w całym horyzoncie naszej prognozy, tj. do końca 2023 r., jej roczna dynamika nie przekroczy 0,5% r/r. - wskazał.

Zgodnie z danymi GUS produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 0,3% r/r we wrześniu wobec 6,1% w sierpniu. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się we wrześniu o 5,9% m/m.

Spowolnienie w sektorze budowlanym

Według eksperta na szczególną uwagę zasługuje dalszy spadek dynamiki produkcji budowlano-montażowej w kategoriach "budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej" (-2,3% r/r we wrześniu wobec -1,6% w sierpniu - efekt ograniczonej aktywności inwestycyjnej sektora publicznego) oraz "roboty budowlane specjalistyczne" (-4,9% r/r wobec -1,3%, co - jak wskazał - jest skutkiem wyhamowania nowych inwestycji przedsiębiorstw i mieszkaniowych. Dodał, że z relatywnie wysokim tempem wzrostu produkcji budowlano-montażowej mamy natomiast do czynienia w kategorii "budowa budynków" (8,7% r/r we wrześniu wobec 25,7% w sierpniu). "Naszym zdaniem jest to efekt kończenia rozpoczętych w poprzednich kwartałach inwestycji prywatnych, szczególnie mieszkaniowych. Warto jednak zauważyć, że efekt ten będzie wygasał w najbliższych miesiącach, przyczyniając się do pogłębienia spadku aktywności w budownictwie" - stwierdził ekonomista. Jego zdaniem w najbliższych miesiącach aktywność w budownictwie będzie ograniczana przez narastające bariery podażowe (brak wykwalifikowanych pracowników i silny wzrost materiałów budowlanych) i popytowe (zmniejszenie dostępności kredytów mieszkaniowych i spadek popytu gotówkowego na mieszkania związany z niepewnością towarzyszącą wojnie w Ukrainie).

Niskie prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. technicznej recesji

W opinii Olipry, dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano montażowej, w połączeniu z opublikowanymi wczoraj danymi o produkcji przemysłowej oraz zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw sygnalizują niskie prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. technicznej recesji w Polsce w II i III kw. br., czyli spadku odsezonowanego PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu. "W konsekwencji stanowią one wsparcie dla naszej prognozy wzrostu PKB w III kw. (3,9% r/r wobec 5,5% w II kw.). Scenariusz zakładający, że polska gospodarka uniknie technicznej recesji jest spójny z naszą prognozą, zgodnie z którą RPP zdecyduje się jeszcze na dwie podwyżki stóp procentowych po 25pb (w listopadzie i w grudniu), po czym zakończy cykl podwyżek ze stopą referencyjną na poziomie 7,25% Wskazał też, że dzisiejsze dane są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

(21.10.2022 za portalspozywczy.pl/PAP)


Współpraca