Czego mleczarze oczekują od przyszłego ministra rolnictwa?

08.12.2023 -

W przyszłym rządzie ministrem rolnictwa najprawdopodobniej zostanie Czesław Siekierski, polityk PSL. Zapytaliśmy Marcina Hydzika, prezesa Związku Polskich Przetwórców Mleka, jakie są oczekiwania branży mleczarskiej wobec tej kandydatury.

Zielony Ład największym wyzwaniem dla nowego ministra rolnictwa

Liczymy, że nowy minister rolnictwa, będący przez lata europosłem, a zatem osobą będącą blisko wszystkich europejskich strategii i polityk środowiskowych i mający olbrzymie doświadczenie w kwestiach rolnych, pomoże naszej branży we wdrażaniu rozwiązań proklimatycznych. Chcielibyśmy zaprezentować Panu Ministrowi postulaty zawarte w naszej "7 dla mleczarstwa", gdyż sądzimy, że największym strategicznym wyzwaniem dla naszej branży będzie realizacja wymogów Zielonego Ładu - mówi prezes Hydzik

Zapowiedział, iż ZPPM zaproponuje, aby we współpracy z Ministerstwem przygotować Krajowy Program - Mapę Drogową Transformacji Mleczarstwa na rzez Zrównoważonego Rozwoju. Ten program obejmowałby wszystkie kwestie związane z Zielonym Ładem, a więc redukcję emisji gazów cieplarnianych, poprawę dobrostanu zwierząt, wdrażanie praktyk regeneratywnych, retencję wody, kampanie edukacyjne promujące bardziej zrównoważoną i odpowiedzialną konsumpcję.

Krajowy Program powinien być zaopatrzony w narzędzia, dzięki którym jego realizacja będzie możliwa. I tu też widziałbym duże pole do współpracy z Ministerstwem Rolnictwa, zwłaszcza w tworzeniu platformy szkoleniowej czy też wypracowania narzędzi/przewodników realizacji zadań Mapy Drogowej.

Postulat zmiany w płatnościach

Związek postuluje, aby odejść wreszcie od płatności jedynie za podejmowane działania w kierunku płatności za osiąganie mierzalnych efektów. Tylko wtedy dojdzie do prawdziwych zmian w rolnictwie i ci, którzy będą je wdrażali, będą mieli z tego tytułu korzyści finansowe. Ten postulat pojawia się również na forach międzynarodowych, a więc jest szansa na zmiany w tym zakresie.

Chcielibyśmy również likwidacji Funduszu Ochrony Rolnictwa. Jako ZPPM aktywnie przeciwstawialiśmy się powstaniu tej instytucji podczas prac w Sejmie i Senacie ubiegłej kadencji. Niestety nasze przewidywania się spełniły - Fundusz wysysa pieniądze z naszej branży i przekazuje do innych. Finansujemy tym samym niegospodarność w innych gałęziach rolnictwa, a pieniądze z naszych firm i spółdzielni nie są przeznaczane np. na konieczne inwestycje - mówi Marcin Hydzik

Potrzebny mocny dialog ministerstwa z branżą mleczarską

Jednocześnie ZPPM postuluje, aby pomyśleć nad stworzeniem Funduszu Transformacji Polskiego Mleczarstwa - inaczej finansowanego niż FOR, ale koniecznego, aby pomóc na przykład tym producentom mleka, którzy nie będą w stanie dostosować się do kaskady wymogów związanych z Zielonym Ładem. Warto sfinansować z tego Funduszu również wsparcie magazynowania węgla na poziomie krajowym czy też dofinansowywanie wdrażania innowacyjnych technologii.

Mam szczerą nadzieję, że wzmocniony zostanie dialog i konsultacje przedstawicieli Ministerstwa z naszą branżą. Dotyczy to z resztą nie tylko Ministerstwa Rolnictwa, ale także innych resortów - najbardziej wyraźnym przykładem tego, jak nie powinien wyglądać proces konsultacji, było procedowanie ustawy kaucyjnej. Liczymy, że doświadczenie i wiedza organizacji branżowych zostaną ponownie docenione - mówi Marcin Hydzik

(08.12.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywzy.pl)


Współpraca