Czy będzie podatek 50% dla firm zatrudniających ponad 250 osób?
26.09.2022 -
Rzeczpospolita podała, że rząd planuje wprowadzić 50% podatek dla firm zatrudniających ponad 250 osób. Pozyskane w ten sposób pieniądze, a mowa o 13,5 mld złotych, mają sfinansować wypłatę rekompensat za wysokie ceny energii dla samorządów i odbiorców chronionych.
Wzrost cen energii
Jak czytamy, w 2023 roku cena maksymalna sprzedaży energii dla odbiorców wrażliwych oraz samorządów powinna być – zdaniem autorów projektu – ustalona na poziomie 618,24 zł/MWh netto, co stanowi 40% procentowy wzrost względem średniej wysokości taryf zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na rok 2022, do których dołączeni zostali w tym roku także odbiorcy wrażliwi jak szpitale, szkoły, świetlice itd.
Rząd chce pozyskać pieniądze z dużych firm
Przedsiębiorstwa, które zarobiły znacznie więcej niż średnią z ostatnich latach w opinii autorów projektu pokryje koszty zamrożenia cen energii. W Polsce sytuacja wg danych GUS wynik netto przedsiębiorstw w 2021 był znacznie większy nie tylko od pandemicznego roku 2020, ale również lat poprzedzających pandemię, Względem 2019 zwiększył się o ok. 60%
Rzeczpospolita podaje, iż wbrew temu co powszechnie sądzono, podatek nie dotyczy tylko sektorów energetycznego czy paliwowego. W konsekwencji danina od nadzwyczajnych zysków obejmie dużych przedsiębiorców, którzy dzięki swojej pozycji mają wysokie marże. Przy czym przez dużych przedsiębiorców należy rozumieć przedsiębiorców, którzy nie są mikroprzedsiębiorcami, małymi i średnimi przedsiębiorstwami określonych w ustawie Prawo przedsiębiorców. Oznacza to, wszystkie firmy, gdzie średniorocznie zatrudnienie wynosi więcej niż 250 pracowników i osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych przekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro.
Podatek 50%
Obowiązek uiszczenia daniny ciążyć będzie na przedsiębiorcach, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Rok 2020 nie będzie uwzględniony w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter. Danina byłaby wyliczana jako stawka procentowa 50% pomnożona przez podstawę naliczenia daniny.
(26.09.2022 za portalspozywczy.pl)