Czy żywność w plastikowych opakowaniach jest bezpieczniejsza w dobie koronawirusa?

02.04.2020 -

Kwestia bezpieczeństwa żywności w czasie pandemii koronawirusa jest jednym z kluczowych zagadnień. Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych, którego jednym z największych członków i klientów jest branża spożywcza, apeluje o kupowanie żywności w plastikowych opakowaniach i przekonuje o słuszności takiego rozwiązania.

– W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia należy zaopatrywać się w produkty gwarantujące bezpieczeństwo. W przypadku żywności taką pewność dają produkty szczelnie opakowane w tworzywa sztuczne, gdyż tylko one – w przeciwieństwie do produktów luzem – były wytworzone w oparciu o najsurowsze reżimy higieniczne i w atmosferze bezpiecznej biologicznie – apeluje branża.

Rzecznik PZPTS zwraca uwagę, że tworzywa przetwarzane w wysokiej temperaturze powyżej 100 stopni zdecydowanie eliminują koronawirusa, zaś produkty zapakowane w przezroczyste opakowania plastikowe zapobiegają chęci ich otwarcia i manipulacji przy nich, a poprzez wysoką barierowość plastiku zabezpieczają całkowicie produkt przed zarazkami.

– Mówimy o tej cesze tworzywa, której nie ma np. papier, zatem jest to wyraźna korzyść dla konsumenta, bo widzi, co bierze z półki – podkreśla Maciej Powroźnik.

I zaznacza też, że np. barierowe tacki czy folie znacznie wydłużają termin przydatności do spożycia, ograniczając dostęp tlenu, , a tym samym rozwój drobnoustrojów, bez konieczności stosowania dodatkowych konserwantów.

– Żywność zapakowana w tworzywa już na etapie produkcji jest poddana najwyższym reżimom higienicznym i biologicznym – zapewnia Macie Powroźnik.

Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że w zachowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności istotne jest rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży.

GIS w zaleceniach dla branży spożywczej mówi o konieczności ograniczenia w miarę możliwości ekspozycji w sklepach żywności nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia.

(02.04.2020 za portalspozywczy.pl)


Współpraca