Dalsze wzrosty ceny mleka niepokoją producentów rolnych
26.07.2022 -
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny mleka w skupie w czerwcu 2022 roku wynosiła 227,18 złotych ja 1 hektolitr.
Jest to wzrost o 2,7% w skali miesiąca, czyli w odniesieniu do maja 2022 roku. Najdroższe mleko było w województwie warmińsko-mazurskim – 236,11 złotych za hL. Na Podlasiu cena wynosiła 232,85 złotych za 1 hl, w województwie lubuskim cena była mniejsza i wynosiła 231,82 złotych. Najniższe ceny były w województwach: małopolskim, łódzkim i świętokrzyskim. Wynosiło kolejno: 212,23 złotych za 1 hL, 212,78 złotych za 1 hL i 221,30 zł/1 hl.
Ceny rosną od miesięcy
Przeciętne ceny mleka w skupie rosną od kilku miesięcy i wszystko wskazuje na to, że trend zwyżkowy w kolejnych miesiącach będzie kontynuowany.
Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, widoczny jest obecnie rozdźwięk, pomiędzy stawkami oferowanymi za biały surowiec w skupie, a zmianami notowań produktów mleczarskich na świecie, gdzie trendy wyznacza nowozelandzka giełda GDT, na której od kilku tygodni utrzymuje się tendencja spadkowa.
Wysokie ceny mleka i jego zalety dla zdrowia
Wysokie ceny mleka nie sprzyjają jego konsumpcji. Jednakże, ten produkt od zawsze było ważnym elementem w polskim domu. Każdego dnia na temat picia tego napoju ukazują się nowe doniesienia naukowe, czasem sprzeczne ze sobą.
Jak zatem odnaleźć się w gąszczu informacji na temat mleka? Jest ono faktycznie zdrowe, czy może powinniśmy go unikać? Hipokrates twierdził, że to najdoskonalszy pokarm stworzony przez naturę, a Kleopatra twierdziła, że kąpiel w mleku pozytywnie wpływa na skórę i samopoczucie. Oczywiście znajdą się wśród nas tacy, którzy twierdzą wprost przeciwnie, jednak większość badań pokazuje, że jest zdecydowanie bardzo dużo zalet spożywania tego produktu.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaleca włączenie produktów mlecznych do codziennej diety już w okresie przedszkolnym, co zawarte jest także w najnowszym e-booku wydanym przez NIZP, a także uwzględnia on te produkty w Zaleceniach Zdrowego Żywienia z 2020 r. Mówi on o min. 2 szklankach mleka dziennie dla dorosłych, a nawet 4 dla dzieci. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat roli mleka w diecie już od najmłodszych lat, ponieważ zapotrzebowanie dzieci na wapń jest bardzo duże – jest ono kluczowym czynnikiem w procesie tworzenia się u nich kości. Gdy tego wapnia będzie za mało, może to spowodować nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości, m.in. osteoporozę.
(26.07.2022 za swiatrolnika.info)