DANONE na drodze do dekarbonizacji.  Ślad węglowy grupy spółek DANONE w Polsce niższy o 39%

Czy wiesz, że każda ze zmian – także tych wprowadzanych na poziomie indywidualnym – może przyczynić się do globalnych wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi? Co roku przekonują o tym liczne akcje edukacyjne organizowane z okazji obchodzonego 21 września Dnia Zerowej Emisji. W grupie spółek DANONE działania zmierzające do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych podejmowane są każdego dnia. I to od wielu lat. Dzięki konsekwentnie wdrażanym rozwiązaniom DANONE jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania dot. redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Dzień Zerowej Emisji został ustanowiony, aby zwiększać świadomość społeczną na temat zmian klimatycznych i podkreślać znaczenie działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. To zatem dobra okazja, by przyjrzeć się, co grupa spółek DANONE robi w tym zakresie.

DANONE na rzecz dekarbonizacji
DANONE – działający na 5 kontynentach – podejmuje liczne kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju, koncentrując się na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Poprzez realizację odpowiednich działań w całym łańcuchu wartości, organizacja dąży do tego, by globalnie zredukować do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych. Do tego celu – określonego w strategii zrównoważonego rozwoju Droga Pozytywnego Wpływu – kontrybuuje także grupa spółek DANONE w Polsce. W 2023 roku jej ślad węglowy był niższy o 39% w porównaniu do roku bazowego (2020 r.). Do osiągnięcia tego wyniku przyczyniły się m.in. liczne działania podejmowane w zakładach produkcyjnych, a także inicjatywy realizowane z partnerami i dostawcami.

Zrównoważone rolnictwo
Jednym z kluczowych obszarów, w których DANONE realizuje swoje zobowiązanie, jest rolnictwo, w tym wszelka działalność związana z zagospodarowaniem gruntów pod uprawy czy hodowle. Obszar ten odpowiada bowiem za 1/3 globalnej emisji gazów cieplarnianych. W Polsce DANONE wdraża liczne inicjatywy, w tym m.in. realizowane wspólnie z dostawcami działania w zakresie redukcji emisji metanu. W ubiegłym roku DANONE ogłosił pionierskie dla sektora spożywczego zobowiązanie, zakładające ograniczenie do 2030 roku emisji metanu o 30%.
W strategii organizacji istotną pozycję odgrywa również zrównoważone pozyskiwanie mleka z gospodarstw stosujących praktyki rolnictwa regeneratywnego. Danone aktywnie wspiera swoich partnerów w ich wdrażaniu. Efekty współpracy są już widoczne – przeprowadzony w 2023 r. audyt pokazał, że 79% współpracujących z Danone w naszym kraju rolników stosuje praktyki regeneratywne w swoich gospodarstwach, a 30% z nich wdrożyło je na poziomie zaawansowanym. Jednocześnie 90% mleka, jakie firma kupuje od polskich rolników na potrzeby wytwarzania produktów mlecznych, pochodzi z gospodarstw, w których praktyki te są obecne.

Odpowiedzialna produkcja i transport
Choć działalność zakładów produkcyjnych DANONE, magazynów czy centrów dystrybucji odpowiada za zaledwie 5% emisji gazów cieplarnianych, to jest to obszar istotny, gdyż dotyczy bezpośredniej działalności firmy, a więc ma ona na niego największy wpływ. W zakładach produkcyjnych należących do grupy spółek DANONE w Polsce wdrażane są rozwiązania, dzięki którym możliwa jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, która – w każdym z 7 obiektów – pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych.
Z kolei w obszarze logistyki – która w grupie spółek DANONE w Polsce odpowiada za około 9% emisji gazów cieplarnianych – dzięki wdrożonym rozwiązaniom zredukowano omawiany wskaźnik o około 30%. Jakie to rozwiązania? Przykładem są bezpośrednie dostawy realizowane z zakładów do klientów, maksymalne wypełnianie ciężarówek, brak pustych powrotów, a także odpowiedni sprzęt – np. wykorzystanie lekkich naczep. DANONE nieustannie poszukuje także nowych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. W ubiegłym roku firma testowała kolej, jako alternatywny środek transportu. W tym roku natomiast sprawdza możliwości elektrycznych samochodów ciężarowych, a także pojazdów napędzanych biopaliwem i biogazem.

DANONE ma plan
Realizując cele dekarbonizacyjne określone w strategii zrównoważonego rozwoju Droga Pozytywnego Wpływu, DANONE współpracuje blisko ze swoimi partnerami. Podejmowane wspólnie wysiłki pozwalają na zmiany o większej skali. Właśnie dlatego dokument „Climate Transition Plan”, opisujący poszczególne kroki przybliżające organizację do osiągnięcia wyznaczonych celów dekarbonizacyjnych, zakłada podjęcie działań w wielu różnorodnych obszarach w tym m.in. rolnictwie, operacjach bezpośrednich, opakowaniach czy logistyce. Określone przez DANONE cele zostały pozytywnie zweryfikowane zgodnie z metodyką SBTI.
 

Współpraca