13. Polski Kongres Serowarski
XIII Kongres Serowarski, który odbył się w dniach 6-8 listopada 2024 roku w hotelu Arche dawnym Sanatorium Milicyjnym w Nałęczowie, zgromadził producentów serów, oraz ekspertów z branży mleczarskiej. Wydarzenie to stanowiło doskonałą platformę do wymiany wiedzy oraz doświadczeń w zakresie produkcji serów, innowacji technologicznych i trendów rynkowych.
Kongres otworzyła jego organizatorka Aleksandra Wojnarowska. Powitała uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele kadry menedżerskiej zakładów mleczarskich i przetwórczych, naukowcy, przedstawiciele agencji rządowych, dostawcy technologii oraz osoby związane z tą gałęzią gospodarki. Honorowym gospodarzem Kongresu była Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek. W imieniu honorowego gospodarza głos zabrał prezes Paweł Gaca. Następnie uczestnicy mogli posłuchać wykładu o rynku serów w Polsce, który przedstawił Konrad Bosek na podstawie danych sprzedażowych firmy Nielsen.
Podczas pierwszego dnia kongres został dwie części:
Podczas Sesji 1 Złotych Sponsorów uczestnicy mogli posłuchać prezentacji firm. Jako pierwszy wystąpił Piotr Pietrasik z firmy Alpma, który opowiedział o filtracji membranowej w przemyśle mleczarskim. Następnie Paweł Frąckowiak przedstawił nowoczesne rozwiązania dla procesu przetwarzania sera firmy Karl Schnell. Potem uczestnicy mogli usłyszeć od Janusza Krolla oraz Aleksandry Olechowskiej, o multi-funkcjonalnym urządzeniu do produkcji wyrobów mlecznych firmy Alima - Bis. Na koniec sesji Jacek Łobodziec z firmy IFM przedstawił innowacyjny sposób monitorowania przepływów, który wpływa na efektywność procesów produkcyjnych.
Podczas Sesji 2 Sponsorów uczestnicy kongresu mogli usłyszeć o mrożeniu kriogenicznym drobnych produktów, wykład przedstawił Adam Ziernik z firmy Air Liuide. Następinie Adam Fira z firmy Schneider Electric opowiedział o systemie transprtowym MultiCarrier Lexium MC12, dzięki któremu maszyny są bardziej wydajne. W następnej kolejności uczestnicy poznali kluczowe komponenty procesowe zaproponowane przez Jakuba Stobieckiego z firmy OptiFlow. Potem Maciej Galiński z J.S.Cooling przybliżył temat odzysku ciepła oraz amoniakalnych pomp ciepła w przemyśle mleczarskim. Z kolei Wojciech Kida z firmy Techmatik pokazał paletyzatory mechaniczne firmy Techmatic/Columbia. Jako ostatni wystąpił Adam Sorensen z firmy Primodan przedstawiając wizję solenia serów.
Wisienką na torcie pierwszego dnia obrad była rozmowa branżowa pt. Mądre inwestycje w mleczarstwie czyli jakie: w proces, w zarządzanie, w ludzi? Pokolenie Zet a mleczarstwo. Organizatorka Aleksandra Wojnarowska rozmawiała z Prezesem SM Spomlek Pawłem Gacą. Rozmawiali na temat inwestycji, trendów rynkowych, handlu, pokolenia zet oraz trednu vege.
Drugi dzień kongresu podzielony był na 4 bloki tematyczne oraz jedną sesję prezentacji firm (sponsorów oraz partnerów merytorycznych):
Blok tematyczny 1 - Poranek z technologiem
Ten blok otworzyła Agnieszka Jankowska z Katedry Inżynierii Procesowej i Biotechnologii Żywności z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która podjęła temat wpływu pasteryzacji na kondycję białek. Następnie Piotr Zgórzyński z Europejskiej Grupy Technologicznej opowiedział o różnicach serowarstwa europejskiego i azjatyckiego na podstawie doświadczenia z Kazachstanu, Baszkirii i Tatarstanu.
Blok tematyczny 2 - Poranek z prawnikiem
Eliza Iwaniszyn z firmy FoodCompliance opowiedziała o praktykach UOKiK i sądów oraz o wyzwaniach branży mleczarskiej.
Blok tematyczny 2 - Optymalizacja kosztów procesowych
Ten blok rozpoczął Dariusz Szewczyk z firmy ICS, który opowiedział o tym, jaki jest wpływ polityki energetyczno-klimatyczno-gospodarczej Unii i świata na przyszłość przemysłu mleczarskiego. Następnie Jan Ledwon z firmy Schneider Electric poruszył temat zwiększenia wydajności produkcji i zmniejszenie zużycia energii w wyparkach próżniowych i suszakach rozpyłowych. Uczestnicy mogli także posłuchać wykładu o optymalizacji procesu zagęszczania i proszkowania, który przedstawił Maciej Alskin z firmy Magma oraz Felix Wagner z Corosys. Na koniec Paweł Karwowski z SM Spomlek opowiedział o kogeneracji w Spółdzielni mleczarskiej Spomlek.
Blok tematyczny 4 - Kierunek proszki mleczne
Brok rozpoczął Mariusz Bednarczyk, który opowiedział o białkach serwatkowych w SM Spomlek. Następnie Paulina Szczypkowska z kancelarii KDCP, podjęła temat znakowania odżywek na bazie proszków mlecznych. W następnej kolejności Maryla Czarnowicz-Mularczyk z firmy TradeMilk omówiła w globalnej perspektywie jakość polskich produktów mlecznych. Po czym Magdalena Wirkus z firmy Pro-wam przybliżyła temat transparentności w mlecznym łańcuchu dostaw. Na koniec Marzena Trajer z KOWR opowiedziała o handlu zagranicznym proszkami mleznymi.
Na zakończenie kongresu, uczestnicy mogli zobaczyć jeszcze jedną sesję, w której zaprezentowały się firmy takie jak: Mettler Toledo, gdzie Adam Gagajek mówił o bezpiecznych i niezawodnych pomiarach pH w przemyśle mleczarskim, Kamil Legieć z firmy Volmark opowiadał o redukcji kosztów i poprawie jakości mycia zbiorników dzięki zastosowaniu turbin myjących TJ Alfa Laval. Następnie Gwidon Janów z firmy Stigen przybliżył temat korzyści ekonomicznych przy zastosowaniu innowacyjnej technologii wytwarzania pary czystej. W następnej kolejności uczestnicy mogli usłyszeć o Raslysation zrównoważonym rozwiązaniu dla wydajnych linii serowarskich, opowiedział o tym Grzegorz Wróblewski z firmy Lyras. Potem Patrycja Niedbalska z firmy Foss przybliżyła temat technologii NIR dzięki której następuje redukcja kosztów i poprawa wydajności analiz produktów mleczarskich. Ostatni wykład poprowadził Jacek Kowalski z firmy Prominent i mówił o bezpiecznym dozowaniu substancji chemicznych z kontenerów IBC 1000 litrów.
Wieczorem odbyła się Gala Polskiego Kongresu Serowarskiego, w trakcie której zostały wręczone medale: Good Cheese oraz Smakuje Dzieciom, rozstrzygnięcie konkursu Krok do Sukcesu oraz ogłoszenie laureatów Ekoinwestor 2024. Relacje z poszczególnych konkursów będą dostępne w osobnych postach, serdecznie na nie zapraszamy.
Kongres Serowarski zakończył się podsumowaniem najważniejszych wniosków oraz planami na przyszłość. Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację tak wartościowego wydarzenia, które łączy pasjonatów serowarstwa i pozwala na rozwój tej wyjątkowej branży. Uczestnicy opuścili Nałęczów z nowymi inspiracjami, cennymi kontaktami oraz pomysłami na wprowadzenie innowacji do swoich zakładów.