Danone: Obecny kryzys przyspieszy transformację energetyczną
17.03.2023 -
Sytuacja geopolityczna, z jaką mamy do czynienia od jakiegoś czasu, ujawniła niedoskonałości obecnego systemu zaopatrzenia w paliwa i energię. Mieliśmy okazję przekonać się, jakie skutki może przynieść usunięcie jednego z ogniw globalnego łańcucha paliwowo-energetycznego – mówi Grzegorz Bobek, kierownik ds. Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, grupa spółek Danone.
Szybsza transformacja energetyczna
Dlatego podejmowaliśmy szereg działań poprzez organizacje branżowe by zapewnić dostęp do energii elektrycznej i gazu dla sektora spożywczego. Wnioskowaliśmy też o wprowadzenie mechanizmu stabilizacji cen gazu i energii elektrycznej, również dla dużych przedsiębiorców - mówi Grzegorz Bobek
Zauważa przy tym, iż z drugiej strony, paradoksalnie ten nagły i dość nieoczekiwany scenariusz może znacząco przyspieszyć transformację energetyczną naszego kraju oraz innych państw, uzależnionych od paliw kopalnych oraz importujących je z krajów, gdzie ryzyko destabilizacji politycznej jest zwiększone.
Innymi słowy, rośnie znaczenie tworzenia sprzyjających warunków do inwestowania w OZE oraz współpracy między państwami w obszarze wytwarzania i przepływu paliw oraz energii.
To mogłoby oznaczać także zjednoczenie sił (w tym wiedzy) w celu rozwoju technologii przyszłości - efektywnej, dostępnej dla każdego, bezpiecznej oraz przyjaznej środowisku energii - dodaje Grzegorz Bobek.
Wsparcie dla transformacji energetycznej zmniejszy nieprzewidywalność na rynku
Zwraca uwagę, że kryzys paliwowy i energetyczny dotknął niemal wszystkie kraje, w tym kraje Unii Europejskiej, jednocześnie skłaniając do weryfikacji dotychczasowych modeli energetycznych i łańcuchów dostaw. Te w obliczu wpływu czynników geopolitycznych i makroekonomicznych okazały się nie tylko niestabilne, ale przede wszystkim nieprzewidywalne – co dodatkowo komplikuje sytuację.
Dlatego chcąc zadbać o obecne i przyszłe bezpieczeństwo energetyczne, niezbędne wydaje się uruchomienie zasobów i mechanizmów - w tym prawnych, finansowych, organizacyjnych i eksperckich, by wspierać transformację energetyczną – w taki sposób by jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo oraz wygenerować korzyści środowiskowe i ekonomiczne - uważa Grzegorz Bobek.
Nie spadnie zapotrzebowanie na energię
Natomiast z całą pewnością można stwierdzić, że nadal będziemy potrzebować energii by utrzymać obecny komfort życia. Jednak z uwagi na ograniczenia ilościowe i jakościowe paliw kopalnych, wszystko wskazuje na to, że ich rola w modelach energetycznych będzie maleć.
Naturalną konsekwencją tej sytuacji będzie dynamiczny wzrost udziału wszelkich typów OZE. Jednocześnie spodziewałbym się także, że w tym czasie mogą pojawić się nowe, dzisiaj jeszcze nieznane, nie rozpowszechnione bądź niedostępne technologie oraz źródła pozyskiwania czy wytwarzania przyjaznej środowisku i bezpiecznej energii - dodaje
(17.03.2023 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)