Danone odpowiada w sprawie listy mleczarni importujących mleko z zagranicy

27.04.2020 -

Opublikowana w ubiegłym tygodniu przez ministerstwo rolnictwa lista mleczarni sprowadzająca mleko z zagranicy wywołała wiele emocji i kontrowersji. Z punktu widzenia zakładów mleczarskich sytuacja nie jest tak jednoznaczna. Do sprawy odniosła się również mleczarnia Danone.

– W odpowiedzi na pytania dotyczące obecności firmy Danone na liście opublikowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informujemy, że Danone Sp. z o.o., obecna na polskim rynku od 28 lat, od początku rozwija się inwestując w Polsce i wspierając rozwój polskich rolników. Stawiamy na długofalową współpracę ze sprawdzonymi i zaufanymi gospodarstwami w kraju, a nasz unikatowy model współpracy – oparty na partnerstwie i wzajemnej wymianie doświadczeń – pozwala na zrównoważony rozwój zarówno naszej firmy, jak i współpracujących z nami partnerów biznesowych – informuje Wioletta Raczkowska, Dyrektor Zakupu Mleka, Danone.

Jak podaje mleczarnia, podstawę produkcji w zakładzie produkcyjnym w Bieruniu, stanowi mleko pochodzące od polskich rolników i dostawców. Rocznie skupowanych jest ponad 160 000 ton tego surowca. Spółka w niewielkim stopniu korzysta także z mleka od dostawców zagranicznych, kupując wyłącznie mleko z certyfikowanych hodowli BIO. Import certyfikowanego mleka BIO z zagranicy wynika z faktu, że rynek tego produktu w Polsce jest nadal niestabilny, co nie pozwala na zabezpieczenie regularnych dostaw w odpowiednich ilościach. Wielkość zakupu mleka za granicą w 2019 r. wyniosła mniej niż 1% całkowitego zakupu mleka przez Danone sp. z o.o.

– Jednocześnie pragniemy podkreślić, że Danone przyczynia się do promocji polskiego mleka za granicą, dzięki temu że wytwarzane w Bieruniu produkty mleczne trafiają do 25 krajów europejskich, a także na rynek amerykański (USA). Zapewniamy, że wsparcie polskich rolników jest dla kluczowe, szczególnie obecnie, gdy wszyscy zmagamy się z ograniczeniami i trudnościami wynikającymi z pandemii. Chcemy podkreślić, że obecna sytuacja nie wpłynęła na ograniczenie skupu mleka od polskich dostawców, ani zwiększenie zakupu surowca poza Polską. Z myślą o naszych partnerach biznesowych przygotowaliśmy system wsparcia dla rolników. Wierzymy, że nasze działania pomogą załagodzić wpływ, jaki obecna sytuacja ma na działalność polskich rolników i gospodarstw – podkreśla Wioletta Raczkowska.
27.04.2020 za farmer.pl

Współpraca